USC’den Caleb Williams, NFL draftının 1 numaralı seçimi mi? Çok hızlı değil

plantifulsoul

New member
Heisman Trophy’nin son galibi USC oyun kurucusu Caleb Williams, önümüzdeki bahar NFL seçmelerinde genel klasmanda 1 numaraya yükselen favorilerden biri.

Geçtiğimiz Cumartesi günü takımını Arizona’ya karşı 17-0’lık çukurdan çıkardı ve üç gol atarak heyecan verici, üçlü uzatmalı bir zafer elde etti.

Haberler, Williams’ın mevcut durumunu öğrenmek için bu hafta üç NFL takımının (ikisi AFC’de, biri NFC’de) değerlendirmecileriyle konuştu; değerlendirmeciler genellikle kamuya açık olmadıkları için anonimlik koşuluyla ilgili samimi gözlemlerini sundular. not defterlerini ve derlediklerini paylaşıyorlar.

Bu hikayenin amaçları doğrultusunda, İzciler 1, 2 ve 3 olarak tanımlanıyorlar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, her biri Williams’a coşkuyla övgüler yağdırdı.

Scout 1, “Açıkçası eşsiz bir yetenek” dedi. “Birçok insan bunun hakkında konuşacak [Kansas City quarterback Patrick] Mahomes ve bu tür şeyler. Caleb’in kol yeteneğinde kesinlikle bu tür bir uyum yeteneği görüyorum. Platform dışı atışları ve garip eğimli atışları yapabiliyor ve bunları isabetli bir şekilde yapabiliyor.

“Kimseyi Patrick’le karşılaştırmak zor çünkü o muhtemelen şu anda gezegendeki en iyi oyuncu. Benim için fark şu ki Caleb çok daha yetenekli ve güçlü bir koşucu. Geçenlerde onu canlı oynarken gördüm ve onu karşılaştırabileceğim birini bulmaya çalışıyordum. Biraz daha büyüğüm ve aklıma gelen adam, koşma yeteneği ve başa çıkılması çok zor olan Steve Young’dı.”

Scout 2, Arizona maçındaki debriyaj performansının Williams’ın lider olarak daha da büyüdüğünü gösterdiğini söyledi.

Scout 2, “Ben bunu televizyonda izliyordum” dedi, bu onun bizzat Kolezyum’da olmadığı anlamına geliyordu. “Ama onun adamları bir araya getirdiğini görebiliyordunuz. Yüzlerinden herkesin dikkatini çektiğini görebiliyordunuz. Hepsi adam için duvarın içinden geçmeye hazırdı. Okula gittiğinizde, personelle konuştuğunuzda ve onu antrenmanda gördüğünüzde, onun bir kısmının çok geliştiğini düşünüyorum. Sadece takım arkadaşlarının ona duyduğu saygı.”

Scout 3 şunları söyledi: “Öne çıkan ilk şey, hareket halindeyken ne kadar tehlikeli olduğu. Özel doğaçlama yeteneği gösterir. Oyun bozulduğunda üç düzeyde isabetlidir. Mükemmel kol kuvveti var. Derin topu kolaylıkla fırlatabilir. Onun hakkında sevilmeyecek pek bir şey yok.”

Peki bu, Williams’ın gelecek draftta en üst sırada yer alacağı anlamına mı geliyor? İzciler bu konuda tam bir fikir birliğine varamadılar.

USC oyun kurucusu Caleb Williams Arizona’ya karşı cebinden çıkıyor. Eşsiz koşma yetenekleri izcileri etkiliyor.

(Gina Ferazzi / Haberler)

Şu anda bu pozisyon için diğer aday, geçen hafta sonu Syracuse’u 497 yarda ve dört gol atarak yok eden Kuzey Carolina oyun kurucusu Drake Maye.

Scout 2, “Her iki oyuncuyu da çalıştıran çok sayıda gözlemci tanıyorum, bunların çoğu scout direktörleri ve bir avuç dolusu Drake Maye, Caleb’den üstün” dedi. “Draft hakkında konuşulan sezonlarda hikaye bu olacak. Özellikle de pek çok insanın önümüzdeki birkaç hafta içinde USC’de olmasını beklediği şeyin, şimdi gerçekten iyi takımlarla oynayacakları için bir düşüş yaşamaları halinde, bu durum çok daha fazla artacak.”

USC’nin kalan programında 10. sıradaki Truva Atları 21. Sırada Notre Dame, evinde 16. Utah’a karşı, Cal’da 7. Sırada Washington, 8. Sırada Oregon ve evinde 18. UCLA’ya karşı yer alıyor.

Scout 3, Williams’ın 1 numaralı seçim olması konusunda tereddütsüzdü.

“Bu benim için hiç akıllıca değil” dedi. “Drake Maye ilk turda seçilecek. Aynı zamanda çok iyi bir oyun kurucu. Ama Caleb çok şey yapabilir. Kol yeteneği nadirdir. Hareket halindeyken atış yapabilme yeteneği nadirdir.”

Güçlü çalışma yapısına rağmen Williams’ın hâlâ kontrol etmesi gereken noktalar var mı?

Evet.

Scout 1, “Onun için en çok istediğim şey, son birkaç yılda Utah’a yenilmeleriydi” dedi. “Onu büyük anlardan birinde gerçekten en iyi oyunlarından birini oynarken görmek isterim. Bu maçlarda kötü oynadığı söylenemez.

“Ancak [former Ohio State quarterback] CJ Stroud, bu play-off maçında Georgia’ya karşı en iyi maçını çıkardı. Bu gerçekten göze çarpıyordu. O sahnede o maçta pek çok şey gösterdi. Umarım Caleb’in böyle bir sahnede çok fazla enerji ve risk içeren bir oyunda oynama fırsatı olur. Böyle bir atmosferde onun imzasını taşıyan performanslarından birini sergilemek olağanüstü olurdu.”

Scout 2, Williams’a atıfta bulunarak şunları söyledi: “Onun daha iyi olmasını görmek istediğim birkaç şey var. Aldığı darbeleri en aza indiriyoruz. Bu ilginç bir denge çünkü o çok yaratıcı ve onu özel kılan da bu. Ancak bazen, kolay oyunu tercih edin, kontrole gidin, savunmanın size verdiği her şeyi alın ve aldığınız darbeleri en aza indirin. Çok fazla darbe aldığını düşünüyorum.

“17 maçlık, 18 haftalık sezon boyunca ve umarım sezon sonrası dönemde olanlar, bunun bedelini ödeyecekler. Özellikle NFL’de savunma oyuncuları daha büyük, daha hızlı ve daha güçlü olduğunda. Yani bu araba kazalarının etkisinin gücünün çok daha fazla olduğunu düşünüyorsunuz. Akıllı olalım ve oyunları ne zaman genişleteceğinizi ve nasıl genişleteceğinizi seçip seçelim.

Scout 2, Williams’ın “saatini hızlandırmasını” da görmek istediğini söyledi.

USC oyun kurucusu Caleb Williams (13), Arizona'ya karşı cepte duruyor.

USC oyun kurucusu Caleb Williams (13), Arizona’ya karşı cepte duruyor. NFL gözlemcileri onun topu daha hızlı çıkardığını görmek istiyor.

(Gina Ferazzi / Haberler)

“Zamanının iyi olduğunu düşünüyorum” dedi. “Geri çekilip topu dışarı çıkarabilir. Bunun bir kısmı koştuğu hücumdan, yani Hava Saldırısı sisteminden kaynaklanıyor, ama onun saatini hızlandırdığını, geri dönebildiğini, topu dışarı çıkarabildiğini ve sonra bunu tekrar tekrar yapabildiğini görmek isterim.

“Belirli bir oyunda geri döndüğü zamanlar oluyor ve açılan ilk seçeneği seçmek yerine arkasına yaslanıp ikincisini bekliyor. Sanki ilk seçeneği seç. Kararınızı daha hızlı verin.

“Gerçekten çok iyi olanlar, Aaron Rodgers, Tom Bradys, yayına bağlı olarak ikinci pencerenin açılıp açılmayacağını biliyorlardı. Yani ikinci pencereyi mi bekleyeceklerini yoksa ilk pencereyi hemen mi alacaklarını biliyorlardı. Her zaman bir adım öndeydiler ve bence Caleb bunu kesinlikle geliştirebilir.

“NFL’de savunmalar ve haberler onun için daha karmaşık hale gelecek. Bu, bu adamların gelişiminin bir parçası; giderek daha fazla çeşitlilik ve haber görmek, NFL’ye gittiklerinde her şeyin Fransız olmadığını gösteriyor.”

Scout 2, genç oyun kurucuların NFL’ye gittiklerinde sadece geçiş aralıklarının daha dar olduğunu değil aynı zamanda kolej futboluna göre daha hızlı açılıp kapandıklarını keşfettiklerini söyledi.

“Bu, oyun kurucular için en büyük ayarlamadır” dedi. “Eğer orada bir pencere varsa, siz farkına bile varmadan kaybolacaktır. Bunun nedeni NFL savunma desteklerinin iyileşmesi ve geçişidir. Üniversite ile NFL arasındaki en büyük fark bu. Bu adamlar uzunluklarına rağmen ne kadar hızlı ve atletikler, pencereleri kapatabiliyorlar.”

Williams’ın fırsat penceresine gelince? Tamamen açık bir şekilde desteklenmiştir.