USC’dekiler gibi isim-görüntü-benzerlik anlaşmaları öğrenci sporculara hizmet etmelidir

plantifulsoul

New member
Yeezys’e olan talep son zamanlarda büyük bir yüksek kaliteli ayakkabı ve giysi satıcısına yönelik olarak arttı … beni üzecek kadar.

Görünüşe göre bazı insanlar, daha önce Kanye West olarak bilinen yaratıcısının iyi bilinen antisemitik düşüncelerine rağmen (veya bu nedenle) onları bir koleksiyoncu parçası olarak görüyor. Saldırgan sözleri nedeniyle Ye ile ilişkisini kesen Adidas’ın hareket edemediği 500 milyon dolarlık Yeezys’in üzerinde oturduğu bildirilirken, Impossible Kicks adlı bayinin ayda 7.000 çifti kapı dışarı ettiği bildiriliyor. bazıları 400 dolara kadar.

Bu soruyu düşünürken tüm bunları aklınızda tutmanızı istiyorum:

Florida’da dört yıl boyunca etrafını saran çılgınlık sırasında bir şeyler satabilseydi, 2006 Tim Tebow ayakkabısının bugün ne kadara mal olacağını düşünüyorsun? Bilirsin, herkesin yaptığı gibi.

Fikir Yazarı

LZ Granderson

LZ Granderson, Amerika’da kültür, politika, spor ve gezinme hayatı hakkında yazıyor.

Yeezys tüm tartışmalardan sonra hala hareket edebiliyorsa, Michael Jordan’ın çaylakken giydiği bir çift ayakkabı yaklaşık 1,5 milyon dolara çıkabiliyorsa, Tebow “kampüste büyük adam” ifadesine yeni bir anlam katabilirdi. görüntü/benzerlik anlaşmaları, en popüler olduğu zamanlarda bir şeydi.

Öğrenci-sporcu tazminatıyla ilgili süregelen tartışmada benim için her zaman çatışma noktası buydu. Kolej çocuklarının şöhretlerinden yararlanmaları için çok küçük bir zaman penceresi var – deyim yerindeyse 15 dakika – ve her saniye NCAA’ya aitti. TV anlaşmaları sekiz rakamı aşmaya başladığında, bu düzenlemenin adil olduğunu iddia etmek Gaslighting 101 olurdu.

Bu, NIL’lerin mükemmel olduğu anlamına gelmez. Gölgeli üçüncü taraf kolektifler ve farklı kurallara sahip farklı eyaletler arasında her zaman bir dereceye kadar kaos olacaktır. Ancak mesele şu ki, her zaman kaos vardı – işe alım ihlalleri ve kampüslerde dolaşan destekçiler. En azından artık gelecekteki Tebow’lar kaosun ortasında biraz para kazanabilir.

Ve hala kayıp “amatör” peri masalına yas tutan koçların olması çok saçma. Profesyonellerden herkes milyonlar kazanmayacak. Çoğu öğrenci-sporcu için bu, atletik kariyerleri için yolun sonudur.

Georgia’da, Instagram’da 100.000’den fazla takipçisi, TikTok’ta 200.000 beğeninin kuzeyinde olan Julian “JuJu” Lewis adında 15 yaşındaki bir oyun kurucu var ve şimdiden genel sıralamada en iyi seçim olan Trevor Lawrence ile karşılaştırmalar yapıyor. 2021 NFL taslağı. Neden bu sosyal medya varlığını, yaşındaki diğer etkileyiciler gibi madeni paraya dönüştürmesin? Lewis’in ayrıca, NIL dışındaki kolektiflerden hoşlanmayan ancak geçen Haziran ayında bir şirket içi mağaza kuran bir atletik departmanı olan USC – o zamandan beri fışkıran BLVD dahil olmak üzere 35 burs teklifi var.

Geçen ay, eski USC harikası Keyshawn Johnson’ın önderliğindeki Tommy Group, 80 öğrenci-atletle çalışmaya başladıktan sonra, USC oyuncuları için bir dış kolektif olarak resmen kuruldu. Bunlar arasında, Tebow’un aksine, üniversitedeyken benzerliğinden para kazanmayı başaran Caleb Williams da var.

Ya da 2012’de Heisman’ı kazanan ilk birinci sınıf öğrencisi olan Johnny Manziel’i düşünün. Lisede takma adı “Johnny Football” idi ama Texas A&M’den ayrılana kadar ticari markasını kullanmadı. O zamana kadar 15 dakikasındaki aslan payı geride kaldı ve bununla birlikte büyük bir kazanç potansiyeli vardı. Elbette, o ve Tebow hala ilk turda seçildiler ve milyonlar değerinde sözleşmeler imzaladılar. Ama üniversitedeyken masada kalan milyonlar ne olacak? Ya da daha doğrusu “amatör”ken başkasının cebine giren milyonlar mı?

Johnson bana Tommy Group’tan bahsettiğinde, arkadaşımın üniversitedeyken kazanamadığı parayı Williams gibi Truva atlarının kazanmasına yardımcı olmak için uzmanlığını kullandığını görmek beni heyecanlandırdı. Temsil önemlidir ve mezun olduğu Purdue’de bir NIL kolektifine katılan Johnson ve Drew Brees gibi NFL büyükleri bu şekilde geri verdiğinde, bunun bir kazan-kazan durumu olduğunu düşünüyorum. Pek çok yönden, Williams gibi bir öğrenci-sporcunun neler yaşadığını gerçekten anlayabilecek tek kişiler onlar.

Örnek olay: The Athletic, NFL ajanlarının NIL hakkındaki düşünceleriyle ilgili bir anket yaptı ve içlerinden biri “sorun, dışarıda bu genç adamlardan yararlanan pek çok vasıfsız insan görüyor olmanızdır” dedi.

Her şeyden önce, bu bir ajandan geliyorsa zenginlik.

İkincisi, NFL kariyerlerine sahip eski kolej yıldızları, genç versiyonlarına 15 dakikalarını nasıl en üst düzeye çıkaracaklarını gösterme konusunda en nitelikli kişiler arasındadır (eğer üniversite gerçekten de şöhretlerinin sonuysa).

Belki de bu yüzden Tebow, geçen yıl Atlanta’daki NIL Zirvesi’nde konuşmacılar arasında yer aldı ve bir sonraki Heisman kazananına öğrendiği şeyler hakkında bilgi verdi.

Johnson bana, grubunun amacının kendileri için para kazanmak olmadığını, bunun yerine Truva atları için en iyi olanı aramak olduğunu söyledi. Ve bu ömür boyu süren Truva atının yüzüme kaç kez “Dövüş” diye bağırdığını düşünürsek, ona inanıyorum.