USC oyun kurucusu Caleb Williams NFL draftına katılacağını açıkladı

plantifulsoul

New member
Caleb Williams son anlara kadar bekledi ancak karar sürpriz olmamalı.

Heisman Trophy'nin kazananı NFL'ye gidecek.

Williams, Pazartesi günü NFL seçmeleri için alt sınıf öğrencilerinin isimlerini havuza girmeleri için son tarihi ilan ederek, USC'de rekor kıran iki sezonu da içeren ünlü üniversite kariyerine resmen son verdi.

Oyun kurucunun, başantrenör Lincoln Riley ile iki yıllık USC kariyeri boyunca 8.170 yarda ve 72 gol atmasının ardından Nisan ayındaki draftta seçilen en iyi oyuncular arasında yer alması bekleniyor. Williams, Truva atlarıyla ilk yılında ikinci sınıfta Heisman Kupasını kazandı ve Oklahoma'dan transfer olduktan sonra programın sekizinci Heisman kazananı oldu.

27 Aralık'ta USC'nin bowling maçında oynamamasına rağmen (bunun yerine kenardan izleyip USC'nin Louisville'i oyun kurucu Miller Moss'un arkasında yenmesini takım arkadaşlarıyla kutlamak yerine) Williams, NFL kararını Pazartesi gününe kadar kamuoyuna açıklamadı. Gecikme, kendisini hangi takımın draft edebileceğini veya okula dönüşü değerlendireceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Sosyal medyada ailesine, takım arkadaşlarına ve antrenörlerine teşekkür eden bir mesaj yayınladı.

“Truvalı ailem için, son iki yıldır kardinale altın madalya takmak bir onurdu. Umarım senin bana yaşattığın kadar güzel anıları ben de sana yaşatmışımdır” diye yazdı Instagram'da.

“Hala öğrenecek çok şeyim var ve ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Çocukken hayatımın geri kalanında bunu yapacağımı söylerdim ama bu noktaya gelmek için bu kadar çok çalışmadım. O küçük çocuğun, uzun yıllar boyunca olacağım adamla gurur duymasını sağlamak için yolculuğuma devam edeceğim.

Sadece iki yıl önce oyun kurucu Justin Fields'ı draft eden Chicago Bears, genel sıralamada ilk sırada yer alıyor.

Williams, neredeyse bir düzine okul rekoru kırdığı Heisman sezonunun ardından en iyi seçim için kilit olarak kabul edildi, ancak USC'nin mücadelesi nedeniyle üçüncü yılında hisseleri dalgalanmaya başladı. Truva atları normal sezonda oynadığı son altı maçın beşini kaybetti. USC, Ekim ayına kadar iki mağlubiyetle ulusal şampiyona görüşmelerinden çekilince, uzmanlar Williams'ın sezonun geri kalanını atlayıp atlaması gerekip gerekmediğini merak etti. Bunun yerine, bu sezon 3.633 yarda ve 30 gol atarak pas verimliliğini 170.1'e çıkararak 2022'de kırdığı okul rekorunu geride bıraktı. 11 gol atarak takıma liderlik etti.

İlk sezonunda zorlu bir hücum hattı gerisinde oynamasına rağmen Williams, bu sezon maç başına 303 pas ve 3,4 toplam gol ortalaması yakaladı; bu, 2022'deki 324 pas ve maç başına 3,71 toplam touchdown'dan oluşan Heisman kampanyasından çok da uzak değildi.