USC futbolunun DC Alex Grinch’i savunmanın mücadelelerini şekerle kaplamayacak

plantifulsoul

New member
DALLAS —

Alex Grinch şekerleme yapacak türden biri değil. Oyuncular, USC savunma koordinatörünün saygı duymasının nedeninin bir parçası olduğunu söylüyor. Direk vuruyor. Kendini hedef tahtasına koymak anlamına gelse bile.

Perşembe günü koordinatör olarak ilk sezonunda USC’nin savunmasında neler başardığını değerlendirmesi istendiğinde, Grinch bir kez daha ateş hattına girdi.

“Cevap, ‘Yeterli değil’,” dedi. “USC’de şampiyona seviyesinde savunma yapmakla suçlanıyorsun. Bunun için kaydoldun. 11 defa yeterince iyi savunma yaptık. İki kez yeterince iyi savunma yapmadık ama bunda pek teselli bulmuyorum. Şampiyonluk düzeyinde bir savunmaya sahip olmamız bekleniyordu ve bunu 22 sezonunda yapamadık.”

USC, sezonun en kötü mücadele performansı olan Utah’a 533 yarda ve sezonun en yüksek 47 sayısından vazgeçtiği için Pac-12 şampiyonluk yenilgisinde bu eksiklikler açığa çıktı. O zamandan beri, programın dışından gelen herhangi bir işaret, USC’nin koordinatörü ve onun Truva atları savunmasını aldığı yön konusunda eğitildi.

Grinch bu eleştirilerin çoğuna katılabilir. Bazıları, aslında, muhtemelen kendi yaptı.

Ancak bu haftaya gelindiğinde, USC 12. galibiyetini aramak için Cotton Bowl’a gitmeye hazırlanırken ve Mekhi Blackmon, sosyal medyada gezinirken hayranlarının koçunun işini aradığını görünce, kıdemli korner daha fazla eleştiriye tahammül edemedi.

“Grinch’e Harika Bir MF Koçu Dediğimde Pek Çok Kişinin Adına Konuşuyorum” Blackmon Pazartesi günü tweet attı.

Ne de olsa, bir yıl önce korneri Colorado’dan USC’ye transfer olmaya ikna eden Grinch’in koçluğuydu. Blackmon, üniversite kariyerinin en iyi sezonunu geçirmeye devam etti ve birinci takım All-Pac-12 köşe bağı ve yakında NFL draft seçimi olacak. Grinch’in bu süreçte önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Blackmon, “Buraya gelmek tüm oyunumu değiştirdi,” dedi.

Max Williams, geçen yıl USC’nin savunmasında pek çok değişikliğe tanık olduğunu söylüyor. Genç USC defans oyuncusu, geçen Aralık ayında bir ACL yırtığından kurtulmayı kenardan izlerken grubun nerede durduğunu hatırlıyor. Savunma, geçen sezonun son haftalarında yolunu kaybederek dikiş yerlerinden ayrılmıştı.

Bu sezonun birimiyle ilgili eleştiriler arasında bu iç karartıcı alt seviyenin kaybolup kaybolmadığını merak ediyor.

Williams, “Bazı insanlar, geçen yıl savunmanın nerede olduğunu ve bu yıl elde ettiğimiz başarı nedeniyle bu takımın geçen yıl nerede olduğunu anlayamıyor” dedi. “Geçen yıl olanların gerçeğini kör ediyor. Büyük bir sıçrama yaptığımızı biliyoruz.”

Savunma söz konusu olduğunda bu adımları ölçmek her zaman o kadar kolay değildir. Yine de, bu sezon bazı dikkate değer işaretler yaptı.

Utah geri koşarken Micah Bernard, 3 Aralık’ta Las Vegas’ta Allegiant Stadyumu’nda düzenlenen Pac-12 Şampiyonası’nın üçüncü çeyreğinde USC defans oyuncusu Mekhi Blackmon’un müdahalesinden kaçmaya çalışıyor.

(Wally Skalij / Haberler)

USC, ciro marjında ulusa liderlik etme yolunda 2022’de sekiz top kaybı daha zorladı. Savunması, maç başına dört puan daha az verdi ve bu sezon (36), önceki iki sezonda olduğu kadar çok çuval kaydetti.

Ancak mücadele hala vasatın altındaydı. USC, koşu oyununda hala devrilmişti ve ikincisi, sezonun ev gerisinde bir adım geri atıyor gibiydi. 1-11 Colorado galibiyeti dışında, USC’nin pas savunması, son yedi maçın altısında 300’den fazla yarda ve üçten fazla gol atmaya izin verdi.

Kıdemli defans oyuncusu Shane Lee, “Her zaman doğrusal değil,” dedi. “[Progress] her zaman görünmesini istediğiniz gibi görünmüyor.”

Bu sezon, Truva atlarının savunmasının bir hafta ileri, sonraki hafta iki adım geri attığı göründüğü USC’de kesinlikle olmadı.

Grinch, “Dikkatli olmazsanız, varsayılan olarak iyi olursunuz,” dedi. “Yılın büyük bir kısmında bu noktada olduğumuzu söylemek bana acı veriyor. Hala öğreniyoruz. Gerçekliği içinde bulunduğunuz duruma göre bükmeye çalışıyorsunuz. Bir şampiyonluk için oynama fırsatımız vardı ve gerçeği bu şeyi yapacak kadar esnetemedik.”

Ancak USC’nin şampiyonada yetersiz kalması, Grinch’in savunma felsefesiyle herhangi bir esneme yapmayı planladığı anlamına gelmez.

Grinch, “Nasıl uyguladığımız, ne vaaz verdiğimiz, ne yaptığımız açısından hiçbir şeyi değiştirmeyeceğiz” dedi. “Kendinize iyi bir koç diyorsanız, koçluk yaptığınız şeylere inanmalısınız.”

Bu inanç, Oklahoma’nın savunmasının ilk sezonundan ikinci sezonuna önemli ölçüde geliştiği ve maç başına altı sayı daha az sayı sağladığı son durağında meyvesini verdi. Grinch, farkın, Sooners’ın önceki sezon yaşadığı sıkıntı olduğunu söyledi.

“Adımları atlamak istiyorsun,” dedi Grinch, “ve koçların böyle konuşmayı sevdiğini biliyorum ve inan bana, burada bir hikaye döndürmeye çalışmıyorum ama bu bir gerçek. Bu programlara ve geldikleri yere nasıl geldiklerine bakıyorsunuz – bazı şeylerden geçtiler. Oyunda oynadılar ve hazırlık açısından biraz daha fazlasını gerektirdiğini gördüler. Bazı şeylerle mücadele ediyor.

“Yıkılıyor ve tekrar ayağa kalkıyor.”

Grinch’e göre, USC ikinci adıma doğru ilerliyor.

“Geçen ay bununla ilgiliydi,” dedi. “Bunun peşine düştük.”