USC 16 puanlık liderliği bıraktı ve çift uzatmada Colorado'ya yenildi

plantifulsoul

New member
Boogie Ellis elleri dizlerinin üzerinde iki büklüm haldeydi. Başını Colorado'nun yedek kulübesine çevirdi; koç Tad Boyle iki kez havaya sıçradı ve Ellis'in maç berabere kalma potansiyeli olan üçlüsü zil sesini kaçırınca iki yumruğunu da kaldırdı.

USC'nin beşinci sınıf gardiyanı başını eğdi.

Truva atları, Cumartesi günü Galen Center'da Colorado'ya karşı 10 dakikadan kısa bir sürede 16 sayılık üstünlüğü boşa harcadı ve takımın bir adım ileri, iki adım geri sezonunu simgeleyen bir maçta çifte uzatmada 92-89 mağlup oldu.

Bir hafta önce Stanford'a 31 puanlık yenilginin ardından takımının gururunu sorgulayan Ellis, “Bu maçta yarıştık” dedi. “Yüksek seviyede rekabet ettiğimizi hissettim. Burada durmalı, kazanmak için şut atmalıyız, ancak bu gece gösterdiğimiz çaba ve enerji, ilerlemeye devam etmemiz için gereken şey. Sadece galibiyetle ayrılmamız lazım.”

Sonunda sağlıklı olan Truva atları (10-16, 5-11 Pac-12), Perşembe günü Utah'a karşı zorlu bir galibiyet elde ediyorlardı; bu, Pac-12 turnuvasına doğru ilerlemek için ihtiyaç duydukları kıvılcım olabilirdi. Dizindeki ciddi sakatlık nedeniyle sekteye uğrayan Ellis, 5 asist ve 5 üçlükle sezonun en yüksek 30 sayısını elde ederek 6 Ocak'tan bu yana bir maçta en yüksek sayıyı elde etti.

Birinci sınıf öğrencisi Isaiah Collier, elini kırdığından bu yana üst üste dördüncü maç kadrosunda yer aldı, 25 sayı attı ve sadece bir top kaybıyla kariyerinin en iyi dokuz asistini yaptı ve bir turnike ile ikinci uzatmaya zorlayarak maçı 83-83'e getirdi. 4,1 saniye kaldı.

Collier, Bronny James'e yaptığı asistle kariyerinin en yüksek asistini yaptı ve Truva atlarına dördüncü çeyreğin bitimine 9:52 kala 16 sayılık bir üstünlük sağladı. Kalabalığın gecenin en büyük tezahüratı Collier ve James'in gökyüzüne doğru parmak silahlarını taklit etmesiyle geldi.

Colorado'lu guard KJ Simpson, Buffaloes'un USC karşısında çifte uzatma galibiyetini kutluyor.

Colorado'lu guard KJ Simpson, Buffaloes'un USC karşısında çifte uzatma galibiyetini kutluyor.

(Kyusung Gong / Associated Press)

Ellis, Collier ve forvet Joshua Morgan (hastalık), 13 Ocak'ta USC'nin Boulder'da 13 sayı farkla öne geçmesiyle Colorado'ya karşı sezonun ilk maçını kaçırdılar. Ancak takımın tam güçte olması başka bir felaketin önlenmesine pek yardımcı olmadı.

USC'nin hücumu, Collier veya Ellis'in çekişmeli turnikeler yapabileceğini ummaya dönüştü. Enfield, kuralın son 10 dakikasında altı kaçırılan turnike saydı. Buffaloes ribauntta USC'yi 47-22 geride bıraktı; buna ikinci yarıdaki 23-9'luk üstünlük de Colorado'nun 14 ikinci şans puanı atmasına yardımcı oldu. Truva atları, maçın bitimine 3,7 saniye kala Luke O'Brien'ın smaç yapması üzerine kural sonunda beraberlikten vazgeçti.

USC koçu Andy Enfield, sesi boğuk ve ifadesiz bir ifadeyle, “Her zaman topu ribaund etmek için büyük adamlara sahip olmanız gerektiğini söyledim” dedi. “İyi bir ribaund takımı olmanın ilk kısmı budur. Uzunlarınızın iyi ribauntçu olması gerekiyor. Oyuncularımızdan bazıları savunmada zorlanıyor, hücum ribauntçuları savunma ribauntçularından daha iyi. Ancak bu bir ekip işidir.”

Hiçbir USC oyuncusu dörtten fazla ribaund alamadı.

Truva atları, konferans sıralamasında 11. sırada kalmayı sürdürüyor ve beklenmedik bir şampiyonluk koşusu ile NCAA turnuvası teklifini çalma umuduyla yalnızca gelecek ay yapılacak konferans turnuvası için ivme kazanmaya çalışıyor.

Kıdemsiz Kobe Johnson, “Tam oradayız” dedi. “Bu yakın maçlarda küçük şeyleri, küçük detayları yapıp durumu düzeltebilmeli ve bu maçları kazanabilmeliyiz. Ben hala bize inanıyorum.”