TCU’dan Garrett Riley, Lincoln Riley’nin gölgesinde yaşamıyor

plantifulsoul

New member
Kolej futbolunun önde gelen iki dehasının yaratıldığı küçük Batı Teksas kasabası Muleshoe’da Wes Wood, Lincoln Riley’ye saygı duyarak büyüdü.

Kasabada böyle hisseden tek çocuk o değildi. Lincoln, Muleshoe’yu on yıllardır süren futbol sıkıntılarından kurtardı ve Mules’ı 2000’de Texas eyalet yarı finallerine unutulmaz, namağlup bir koşuya çıkardı. Lincoln, Muleshoe’daki herhangi biri size, kasabayı haritaya koyduğunu söyleyecektir. Muleshoe asla unutmadı ve babası David takıma koçluk yapan Wes de unutmadı. Çocukken Wes, Lincoln’ün yörüngesinde olmak için elinden gelenin en iyisini yaptı. Yıllar sonra Wes, Katırları ilk 2A Sınıfı eyalet şampiyonluğuna taşırken, Lincoln’e bir saygı duruşu olarak 12 numarayı giydi.

“O benim kahramanımdı” diyor.

Ancak Wood için, hayatında daha kalıcı bir iz bırakan, Muleshoe’nun iki Riley erkek kardeşinden küçük olan yerli oğullarından ikincisiydi.

Bir kez daha, Riley’li çocuklardan biri, ancak 5.000 nüfuslu bir kasaba olan Muleshoe’yi kolej futbolunun ilgi odağı haline getirdi. Yine de, şehirdeki çok az kişinin Garrett Riley’nin ağabeyini yumruk atmasını beklediğini söylemek güvenli.

Lincoln Riley, USC’deki ilk sezonunda Kolej Futbolu Playoff’unun biraz gerisinde kalırken, erkek kardeşi, Texas Christian’ın hücum koordinatörü olarak ilk sezonunda Pazartesi günü ulusal bir şampiyonluk şansı yakalayacak.

Muleshoe belediye başkanı Colt Ellis, “Kasabanın her yerinde gevezelik var” diyor. “Gittiğiniz her yerde, herkes Garrett hakkında konuşuyor ve hiç kimse Garrett’ın Lincoln’den önce bir ulusal şampiyonada yer alacağını tahmin edemezdi.”

Wood, Garrett’ı – önce yedek bir oyun kurucu olarak, ardından saflarda tırmanan bir koç arkadaşı olarak – onu asla küçümsememek için yeterince zaman harcadı.

Şu anda Lubbock’un güneyindeki Snyder Lisesi’nde koçluk yapan Wood, “Buna hiç şüphe yok, ben kimim ve büyük ölçüde Garrett Riley sayesinde oyun kurucuydum,” dedi. “İkisi de çok özel ama Garrett benim akıl hocamdı. Bana futbol ve oyun kurucu hakkında çok şey öğretti ama bana nasıl iyi bir lider olunacağı veya takım arkadaşlarınızla nasıl konuşulacağı veya soyunma odasının nasıl ele geçirileceği hakkında çok daha fazlasını öğretti.

Garrett, yüksekten uçan hücumunun mimarı olarak Texas Christian’ı ulusal şampiyonluk maçına götürmeye yardım etmeden çok önce, Katırların oyun kurucusu olan dört Riley’den dördüncüsüydü. 33 yaşındaki Garrett, kan bağlarına rağmen, kardeşinin uzun gölgesine adım atma baskısını hiç hissetmediğini söylüyor.

TCU saldırı koordinatörü Garrett Riley, Cumartesi günü Kolej Futbolu Playoff Şampiyonası medya gününde konuşuyor.

(Marcio Jose Sanchez / Associated Press)

“Birimizin diğerine karşı övünme hakkı varsa, kesinlikle bunu kullanmaktan asla çekinmedik.”
— Lincoln Riley, USC futbol koçu, kendisinin ve küçük erkek kardeşi Garrett’in lisede başardıkları üzerine

Garrett’ın oyun kurucu olarak yükselişi neredeyse önceden belirlenmiş gibiydi – “Bunun başka bir şekilde olacağını hiç düşündüğümü hatırlamıyorum,” diyor Lincoln – ancak Lincoln’ün Muleshoe’daki koşusu tamamen sürpriz olduğunda, kardeşi yükseldiğinde beklentiler önemli ölçüde artmıştı. beş yıl sonra rolde.

Kadro da farklıydı. Kasabanın yapısı değişiyordu. Oyun kurucuda Lincoln ile Muleshoe’nun Wing-T saldırısını yere indiren yiğit yan hakemler gitmişti. Garrett 2006’da dizginleri eline aldığında, David Wood yaklaşımını değiştirmeye karar verdi. O zamana kadar teknik direktör Mike Leach altında bir Texas Tech çalışanı olan Lincoln’ü, Leach’in Lubbock’ta yolun aşağısında popüler hale getirdiği yaygın hücumu kurmaya yardım etmesi için çağırdı.

Air Raid’i yöneten çok fazla Texas lise takımı yoktu. Ama Garrett’ın bunu kaldıracak kolu ve aklı olduğunu biliyordu.

David Wood, “Garrett’in ellerine tam oturdu,” diye anımsıyor. “Sonra tabii ki tüm rekorları Garrett kırdı.”

Bir hakem, Garrett’ın 2008 playoff’larındaki dördüncü paslarından birinin önüne adım atmasaydı ve eksik kalırdı, şehirdeki birçok kişi Garrett’ın başka bir şekilde kardeşini geçip geçemeyeceğini merak ediyor.

Ancak Garrett, Littlefield’a iki kez yenilerek eyalet playofflarının ikinci turundan asla çıkamadı – Lincoln’ün yıllar içinde bir veya iki kez gündeme getirmiş olabileceği bir gerçek.

“Onun yolu benimkinden çok farklıydı. Ama biz birlikteyken biliyordum [at East Carolina] bu işte gayet iyi olacağını söyledi.
— Lincoln Riley, kolej futbolunda Garrett yolunda

Lincoln, “Birimizin diğerine karşı övünme hakkı varsa, kesinlikle bunu kullanmaktan asla çekinmedik” dedi.

Yine de koçluk söz konusu olduğunda, Garrett kardeşinin oluşturduğu zulaya güvenmemeye kararlıydı. Her ikisi de Leach için kısa bir süre oynamak için Texas Tech’e gitmişti, hatta iki yıl üst üste binerken, Lincoln iç alıcı koçu olarak görev yaptı ve Garrett yedek oyun kurucuydu. Ancak Garrett koçluk yapmaya hazır olduğunda, kendi yolunu çizmek istediğini açıkça belirtmişti.

Bu noktaya giden rotası, Lincoln’ünkinden çok daha dolambaçlı oldu. 2011 yılında Tech’teki erkek kardeşinin hemen aşağısındaki Lubbock Roosevelt Lisesi’nde oyun kurucu koçu olarak başladı. Bir yıl sonra Illinois’e gitti ve burada Division III Augustana College’da geri koşma koçluğu yaptı. Ardından, 2013 yılında, erkek kardeşinin hücum koordinatörü olduğu Doğu Carolina kadrosunda genel asistan olarak işe girdi.

O sırada Doğu Carolina’nın koçu olan Ruffin McNeill, Lincoln’den bir tavsiye istemeye gerek olmadığını söylüyor. Garrett onu kendi başına etkiledi. 2015 yılında McNeill, Garrett’a ilk tam zamanlı Football Bowl Subdivision personel işini verdi.

McNeill, “Lincoln’ün kendisi için lobi yapmasına ihtiyacı yoktu,” dedi. “Hiç, hiç değil. Garrett’ın masaya ne getireceğini biliyordum.

TCU hücum koordinatörü Garrett Riley, Big 12 Championship maçı sırasında kenardan izliyor.

TCU hücum koordinatörü Garrett Riley, 3 Aralık’ta Kansas State’e karşı Big 12 Championship maçını kenardan izliyor.

(Matthew Visinksy / Getty Images aracılığıyla Icon Sportswire)

Her ikisinin de güzel anıları olmasına rağmen, kardeşler sadece bir yıl birlikte koçluk yaptı. Lincoln, yıllar içinde erkek kardeşinin Oklahoma’daki kadrosuna katıldığına dair gayri resmi konuşmalar yapıldığını, ancak “gerçekten hiçbir zaman sıraya girmediğini” söyledi.

Lincoln, “Onun yolu benimkinden çok farklıydı,” dedi. “Ama biz birlikteyken biliyordum [at East Carolina] bu işte gayet iyi olacağını söyledi.

Garrett, erkek kardeşini takip etmek yerine, üç sezon geçirdiği Kansas’tan, 2019’da geri koşu koçu olarak görev yaptığı Appalachian Eyaletine sıçradı. Texas Tech’te Lincoln ile koçluk yapan Sonny Dykes, Garrett’ı Southern’da hücumunu yürütmesi için tuttu. 2020’de Metodist, her ikisinin de kariyerinin gidişatını değiştiren bir hareket.

Leach koçluk ağacının her iki kolu olan saldırgan beyinler çifti mükemmel bir şekilde iç içe geçmişti. SMU’nun hücumu, Garrett’ın hücum koordinatörü olarak geçirdiği iki sezon boyunca hem sayı hem de toplam hücumda ülkedeki ilk 15’te yer aldı. Garrett, Dykes’a biraz “20 yaşında benim 30 yaşında olduğumdan daha olgun” dediği Lincoln’ü hatırlattı.

Dykes gülerek, “Muleshoe’daki suda ne olduğunu bilmiyorum,” dedi. “… 33 yaşındaki çoğu erkekte o disiplin, sisteme ve kendilerine güven yok.”

Bu güven, her iki Riley kardeşin de Kolej Futbolu Playoff’una taşınmasına yardımcı oldu. Lincoln, üç yolculukta 0-3; Takımı yarı finalde Michigan’ı 51-45 geride bırakan Garrett, bu konuda kardeşini şimdiden geride bıraktı.

TCU üst sıralarda yer alan Georgia’yı üzebilir ya da alt edemez, Lincoln, erkek kardeşinin koçluk teklifleri almasının çok uzun süreceğini beklemiyor. Garrett’ın bu sezon dışında bu sıçramayı yapıp yapmadığı başka bir soru.

Lincoln, “O şutu alma yolunda ilerliyor ve bunu yaptığında kesinlikle harika bir an olacak,” dedi Lincoln. “Ama ilk şeyde hemen atlayan bir adam olacağını sanmıyorum. Şu an bulunduğu yerde çalışmaktan keyif aldığını biliyorum. Baş antrenör olmayı istemekle, olmak için acele etmek arasında fark var. Kesinlikle istediğini biliyorum ve harika bir koç olacak. Ama şu anda acelesi olduğunu düşünmüyorum.”

Koçluk saflarında kendi yolunu çizdikten sonra, Garrett ulusal şampiyonluktan bir galibiyet aldı ve memleketi bir kez daha Riley kardeşler hakkında parlıyor.

Wood, “Garrett’ın Lincoln’e benzer bir figür yaratacağını hiç düşünmüş müydüm bilmiyorum” diyor. “Ama şimdi hiçbir zaman farklı bir şey olacağını düşünmüyorum. Artık sadece Lincoln, Lincoln, Lincoln değil.

“Riley kardeşler, dostum. Ben Garrett Riley.”