Sütun: Allyson Felix için adlandırma alanında, USC cesareti onurlandırıyor

plantifulsoul

New member
Allyson Felix’in, Trojans’ın atletizm stadyumundaki sahaya onun adının verilmesi için USC’ye bir tomar para vermesi gerekmiyordu.

Mezun olduğu okul, Los Angeles yerlisi ve Olimpiyat tarihindeki en ödüllü Amerikalı atletizm sporcusu olan Felix’i, kendini verdiği için – bir kişinin gücünün ve bir sesin büyük yankısının parlak bir örneği olduğu için onurlandıracak. Bir zamanlar titreyen ama sesleri çoğu zaman duyulmayanlar için değişim yaratma gücünü bulmuşlar.

USC Çarşamba günü Allyson Felix Field’ın bu bahar Katherine B. Loker Stadyumu’nda tahsis edileceğini duyurdu. Saha daha önce, Siyah karşıtı görüşleri ve Yahudi karşıtı eylemleri nedeniyle eleştirilen eski bir USC koşu koçu olan Dean Cromwell’in adını taşıyordu.

Üniversite, Loker gibi bu alana bir hayırsever adını verebilirdi. İsim haklarını satmış olabilir. Bunu akılda tutarak, Felix, USC Başkanı Carol Folt, daha önce Cromwell Field olarak bilinen sahaya onun adını vermeyi tartışmak için onu aradığında şok oldu.

Felix, “Binalara ad verildiğini duyduğunuzda, genellikle büyük bir bağışçı veya buna benzer bir şey olur, bu yüzden bunu asla hayal edemezdim,” dedi. “’Emin misin?’

“Bana oldukça çılgınca geldi. Hayal edebileceğim bir şey değil. Tamamen alçakgönüllüydüm.

Folt, USC’nin bir sponsor aramayı düşünmediğini söyledi. Folt, “Kampüste sahip olduğumuz çok özel yerleri düşündüğünüzde, oraya bir kişinin adını vermeyi seçmemizin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum,” dedi Folt. “Karakteri ve zarafeti, bütünlüğü örnekliyor. Ve onu toplum için gerçek bir ilham kaynağı olarak görüyorum. Yani gerçekten bir soru yoktu.

Atletizm direktörü Mike Bohn için, bir sponsorun adından çok Felix’in adının yer alması daha önemliydi. “Bu bir seçenek değildi,” dedi. “Her zaman Allyson ve onu nasıl onurlandıracağımız ve mirasını nasıl koruyacağımızla ilgiliydi.”

Üniversite ile bağları derindir. Çocukken, büyükannesi ve erkek kardeşi Wes ile yakındaki Rose Garden’dan 32. Cadde Pazarı’na ve kampüsün karşısına yürüyerek giderdi. LA Baptist Lisesi’ndeki muhteşem kariyerinin ardından profesyonel oldu ama annesi Marlean üniversiteye gitmesi için ısrar etti, bu yüzden dersleri ve sınavları Olimpiyatlar ve diğer büyük olaylar etrafında şekillendirdi ve ilköğretimde bir derece kazandı.

Allyson Felix, kızı Camryn’e 15 Temmuz’da Eugene, Ore’de düzenlenen dünya şampiyonasında 4×400 karışık bayrak yarışından sonra bronz madalyasını verdi.

(Charlie Riedel / Associated Press)

Bir bakan olan babası Paul, USC’ye katıldı. 100 ve 200 metrelik sprintlerde Pac-10 şampiyonlukları kazanan erkek kardeşi de öyle. Bazen Wes’in kendi adını taşıyacak sahada koşmasını izledi. “Bunu süper özel yapan da bu,” dedi.

200, 400 ve bayrak yarışlarında 11 Olimpiyat madalyası ve 20 dünya şampiyonası madalyası kazanırken şiddetli ama temiz bir şekilde yarıştı. Uyuşturucu testçilerinden bir veya iki adım önde görünen hileciler yüzünden güvenilirliğini ve popülerliğini kaybeden bir sporda etiğini kanıtlamak için gönüllü olarak ekstra uyuşturucu testleri yaptı.

Doğası gereği utangaçtı, hamile kaldıktan sonra dikkatleri üzerine çekti ve ayakkabı sponsoru Nike, daha az rekabet edeceği için maaşından %70 kesinti yapmak zorunda kalacağını söyledi. Hamilelik sırasında ve sonrasında sporculara daha iyi davranılmasını savunarak mücadele etti ve kadın odaklı bir şirket olan Athleta için Nike’tan ayrıldı. O ve Wes, beşinci ve son Oyunları olan Tokyo Olimpiyatlarında iki madalya kazanırken çivilerini taktığı kendi ayakkabı şirketi Saysh’ı kurdular.

Felix, artık 4 yaşında sağlıklı bir kız olan kızı Camryn’i doğururken komplikasyonlara göğüs gerdiğinde, anne sağlığı ve ölüm oranlarındaki ırksal eşitsizlikleri duyurmak için Kongre’de ifade verdi. Bu hala kalbine yakın olan bir sebep.

Geçen Mayıs ayında USC’nin mezuniyet töreninde konuşan ve kendisine fahri insani edebiyat derecesi doktoru unvanı verilen Felix, mezunlara henüz nasıl yapacaklarını bilmeseler de dünyayı daha iyi bir yer haline getirebileceklerini söyledi.

“Değişim isteyeceğiniz zamanlar vardır. Ve bunu yaratmanız gereken zamanlar da vardır,” dedi geçen yılki dünya şampiyonasında ABD’nin karma cinsiyet 4×400 bayrak yarışında bronz madalya kazanmasına yardım ettikten sonra emekli olan Felix. “Her birimiz değişim yaratabiliriz ve bir Olimpiyatçı olmanıza, hatta başlayabilmek için tüm hayatınızı çözmüş olmanıza gerek yok. Hepimiz tam olarak bulunduğumuz yerden başlayabiliriz.”

37 yaşındaki Felix, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Sporcular Komisyonu ile çalışmak, Camryn’i tenis ve futbol derslerine götürmek ve şirketini kurmakla meşgul. Camryn koşmayı sever ve her iki tarafta da harika genlere sahiptir: Felix’in kocası Kenneth Ferguson seçkin bir koşucu ve engelli koşu yarışçısıydı. Felix gülerek, “Onu başka yönlere doğru itmeye çalışıyorum,” dedi.

Gelecek yıllarda, Felix’in atletik başarılarının hatıraları solup gidecek. Onun adını sahada görmek, yoldan geçenlere onun hızlı koşan birinden çok daha fazlası olduğunu söyleyecektir. “Onu bir insan olarak düşünmelerini gerçekten çok isterim. Yüksekleri hedefliyor,” dedi Folt. “Değerlerinize sadık kalmayı ve bu amaç gücünü ve kararlılığı liderlik etmek için kullanmayı düşünürler umarım.”

Felix için her şey tanıdık bir temaya geri dönüyor. “Umarım inandığım şeyler için ayağa kalkan, savaşçı bir kişiyi düşünürler” dedi. “Ayrıca zorlu bir rakip. Ama umarım en çok yankı uyandıran şey, her açıdan değişim için zorlayan bir kişidir.