NBA gözlemcileri Bronny James'in draft hakkı hakkında ne söylüyor?

plantifulsoul

New member
Bronny James transfer portalına girerken NBA Draftı'na katılacağını açıkladı ve bu ona basketbol kariyerindeki bir sonraki adım için birçok seçenek sundu.

Draft öncesi süreçten geçebilir ve NBA personelinin değerlendirmesiyle üniversiteye dönebilir. Ya da USC'de geçirdiği bir sezonun ardından profesyonel olmaya hazır olduğuna karar verebilir.

İkinci seçenek, sadece istatistiklerine bakarsanız (maç başına 4,8 sayı, 2,8 ribaund ve 2,1 asist ortalamaları) saçma görünebilir. Ancak McDonald's All-American seçilmesinden bir yıl sonra, izciler arasında hala çok sayıda Bronny James hayranı var.

Üniversite değerlendirmelerinde uzman üç NBA yöneticisi ve gözlemcisi, James'in bir NBA oyuncusu olarak geleceği hakkındaki düşüncelerini aktardı. Söyledikleri sizi şaşırtabilir. Değerlendirmelerini gizli tutmaları ve ekiplerinin çıkarlarını korumaları beklendiği için yöneticilere ve gözlemcilere anonimlik verildi.

Odadaki fil

İnsanlarla James hakkında konuştuğunuzda, her zaman babası LeBron ve 19 yaşındaki oyuncuyu draft etmenin bir organizasyon için neler yapabileceği hakkında konuşmaya başlıyorsunuz.

Batı Konferansı gözlemcilerinden biri, “Bu kötü bir draft ve takımlar LeBron'u cezbedebileceklerini düşünebilir” dedi. “Dolayısıyla takım sahipleri ikinci turda bu şansı deneyebilirler çünkü bu onlara mali açıdan tonlarca para kazandıracak ve arenaları satacaklar.”

Ancak diğer yöneticiler bağlantının abartıldığına inanıyor. LeBron James bu yaz Lakers'la olan sözleşmesinden vazgeçip sınırsız serbest oyuncu olabilirken, masada 51 milyon dolardan fazla para bırakacak.

James, geçtiğimiz sezon sonrası gibi yakın bir zamanda, Bronny ile NBA'de oynama “hayalinin”, oğlunun bir oyuncu olarak gelişimi için en iyi olandan daha ağır basmayacağını açıkladı.

James, “Bu ligde yapmam gerekeni yaptım ve oğlum yolculuğuna çıkacak” dedi. “Ve yolculuğu ne olursa olsun, yolculuğu ne şekilde olursa olsun kendisi için en iyi olanı yapacak. Babası, annesi Savannah ve erkek ve kız kardeşi olarak ne yapmaya karar verirse versin onu destekleyeceğiz. Yani bunun benim arzum ya da hedefim olması onunki olduğu anlamına gelmez. Ve bunda kesinlikle bir sakınca görmüyorum.”

Oyuncuyu araştırmak (isim değil)

“Eğer adı Bronny James olmasaydı, onun ikinci tura geç kalmış ve iki yönlü draft edilebilir bir oyuncu olduğunu düşündüğümü söylerdim. [contract]” dedi bir Batı Konferansı yöneticisi.

Peki sadece 4,8 sayı ortalamasına sahip bir oyuncu nasıl gerçek bir draft adayı olarak değerlendirilebilir? Pek çok şey güçlü yönlere ve NBA takımlarının değer verdiği şeylere bağlıdır.

Yönetici, “İyi yaptığı şeyler gerçekten iyi takımlara yardımcı oluyor” dedi.

Bunlar arasında geçiş döneminde iyi bir atletizm sergilemek, yüksek basketbol IQ'su, güçlü bir karakter ve topun üstünde bir defans oyuncusu olma isteği yer alıyor.

“[He’s got an] Bir başka Batı Konferansı yöneticisi, “NBA vücudu ve sağlam bir atlet.” dedi. “Akıllı oyuncu, topla mücadelede sağlam bir savunma oyuncusu ve belki de sağlam bir çevre şutörü olabilir.”

Diğer yönetici, “Zihniyet açısından o bir yapıştırıcı adam” dedi.

James, USC'de üç sayılık mesafeden sadece %26,7 şut attı, ancak geçen Temmuz ayında geçirdiği kalp krizi sonrasında geç başlaması ve lisenin başlarından bu yana şutunda kaydettiği gelişme göz önüne alındığında, oyununun bu kısmında iyimserlik var.

Yöneticilerden biri, “İki yıl önce onun oynayabileceğini düşünmüyordum” dedi. “O, çalışkan ve fiziksel bir çocuktu. Ama ateş edemedi. Üniversite oyuncusu De'Anthony Melton gibiydi. … Ama USC'ye gelmeden önceki yazdan itibaren şutunu gerçekten geliştirdi.”

Diğer yönetici de James'in NBA karşılaştırması sorulduğunda Melton'dan bahsetti.

James'in boyu ve nasıl bir sporcu olduğu konusunda endişeler var. Bir yönetici onu küçük bir şutör guard olarak etiketledi ve draft biçerdöverinde boyunun 6 fit 2 civarında olacağını tahmin etti (USC onu 6-4 olarak listeledi). Bu yönetici aynı zamanda James'in atletizmini tam olarak göstermesi için bir “podyum”a ihtiyacı olduğunu, oysa bazı oyuncuların daha fazla “kıpırdama” yeteneğine sahip olduğunu ve atletizmlerini daha hızlı ve daha dar noktalarda sergileyebildiklerini düşünüyor.

Yöneticilerden biri, “Kaydettiği gelişmeden dolayı çok heyecanlıyım ama her zaman yerine ulaşamayan küçük bir şutör guard olarak kalacağından endişeleniyorum” dedi.

Karar

Değerlendiricilere göre James muhtemelen ikinci turun ortasında adını duyacak ve katkıda bulunan bir oyuncu olma şansına sahip olacak.

Bazıları onun G League'de gelişebilmesi için iki yönlü bir sözleşmeye hedef olacağını düşünüyor.

Bir gözlemci, “Daha küçük bir rol oynadığı yerlerde, çevresinde daha iyi oyunculara ihtiyacı var ve onlarla uyum sağlıyor” dedi. “Şu anda daha çok kombo guard gibiyim. Hücumda yaptığı en iyi şey şut atmak. Pas vermeye istekli, yaratıcı değil ama topu hareket ettiriyor ve hücum içinde ekstra paslar atıyor.”

Bir yönetici, James'in “bir programı veya franchise'ı değiştireceğini” düşünmediğini ancak becerilerinin diğer üst düzey oyuncularla gerçekten iyi eşleştiğini söyledi.

Onun itibarı, gerçekten çok çalışan ve egoyla ya da tavırlarla oynamayan bir çocuktur (bazıları onun daha da agresif olduğunu görmek ister). Rakamlar bunu göstermeyebilir ama James drafta hazır bir aday gibi görünüyor.