March Madness: USC, NCAA turnuvasında Michigan State’e yenildi

plantifulsoul

New member
Columbus, Ohio –

Bir haftadan diğerine tırmanarak ve tırmanarak geçen bir sezon, USC’ye, yoluna çıkabilecek tüm aksilikleri atlatabileceğine inanması için her türlü nedeni vermişti. Yavaş başlangıçlardan veya uzun süreli çöküşlerden o kadar sık kurtulmuştu ki, geri dönüşler, kısa süre önce koçları onları on yıl içindeki en gelişmişleri olarak nitelendiren Truva atları için ikinci bir doğa gibi gelmeye başlamıştı.

Ancak Cuma günü bulunacak bir dayanak noktası veya harekete geçirilecek herhangi bir acil durum planı yoktu. Baştan çıkarıcı kader için harcanan aylar, sonunda NCAA turnuvasının ilk turunda Michigan State’e 72-62 düşen USC’yi engelledi.

Art arda ikinci sezonda, Truva atlarını rahatsız eden şeyin yanıtları, NCAA turnuvaları tehlikedeyken onları olabilecek en kötü zamanda atlattı.

Kıdemli gardiyan Drew Peterson, “Mart ayında bazen top böyle yuvarlanır,” dedi.

Yine de bu kayıp, birkaç kötü sekme meselesi değildi. Bu, USC’nin bu sezonki en kötü eğilimlerinin bir özetiydi ve düzgün bir şekilde yıkıcı bir yenilgiye dönüştü.

Truva atları bir kez daha yavaş başladı ve kendilerine erkenden 11 sayılık bir çukur kazdılar. Ardından, ilk yarıyı bir gözyaşı ile bitirdikten sonra, ikinci yarıda çok fazla kötü şut ve özensiz topa sahip oldular ve yarıdan sonra 32’de 11 şut attılar. Topu 11 kez de uzağa verdiler ve Michigan State’e top kaybından 16 ekstra puan verdiler.

Michigan Eyalet muhafızı Tyson Walker, 17 Mart’ta Columbus, Ohio’da düzenlenen bir NCAA turnuva maçında USC’den Tre White’ın önünde esniyor.

(Paul Sancya / Associated Press)

USC için fazlasıyla tanıdık bir süreçti. Yine de teknik direktör Andy Enfield, hücum felsefesi hakkında sezon dışında herhangi bir vicdan muhasebesi yapılmasına gerek olmadığını düşünüyor gibiydi.

Enfield, “Zamanında şut atıp topu çevirmemek zor,” dedi. “Topu kaybeden bizimkiler oldu. Skor sıkıntısı genellikle ya açık şutları kaçırırsınız ya da oyuncular sadece topu hareket ettirmek, boşluk bırakmak ve kesmek yerine kendi başlarına, bire bir çok şey yapmaya çalışırlar. Bu adamlar üzerinde çok fazla baskı olduğunu biliyorum. İkinci yarı düştük. Sezon boyunca bazen sinir bozucu oluyor. Ama çoğunlukla adamlarımız doğru şekilde oynadı.”

En skorer oyuncunun en çok ihtiyaç duyulduğu anda duvara çarpması yardımcı olmadı. Boogie Ellis, son iki aydır Truva atlarının hücumunun motoruydu ve son bir düzine maçında ortalama 22 sayıdan daha iyiydi.

Sezon sonu kaçışı, USC’nin gerilemede alev alabileceği umudunu verdi, ancak USC’nin kıdemli oyun kurucusunun Cuma günü gol atması 17 dakika alacaktı.

Michigan Eyaleti, Ellis’i kapatmaya ve geçiş şeritlerini tıkamaya odaklanırken, ayağını asla bulamadı. Ellis, sahadan 12’de 3 şut çekerken sadece altı sayı ile bitirdi; bu, USC’nin Miami’ye ilk tur mağlubiyetinde mücadele ettiği ve yedek kulübesine alındığı geçen Mart’ı ürkütücü bir şekilde anımsatan hayal kırıklığı yaratan bir performanstı.

11 sayı atan Ellis veya Peterson’ın Truva atları olarak görev sürelerini kapatmayı umdukları yol bu değildi.

Ellis, “Bugün takım arkadaşlarımı hayal kırıklığına uğrattım,” dedi. “Bugün çok hızlı oynadım. Tüm yıl tempomu değiştirmedim. Büyük bir tempo ile oynuyorum. Ama bugün biraz fazla hızlı oynadım. Yani bu benim üzerimde.

Uyum sağlamakta zorlanan tek kişi o değildi. Michigan State’in üç noktalı yaydan ateş etmesi için bir hafta hazırlandıktan sonra, Spartalılar zamanlarının çoğunu boyaya saldırarak geçirdiklerinde USC’nin kafası karışmıştı.

Bu sezon iç mekanı USC’den daha iyi savunan çok az takım vardı, ancak Truva atları arkta Spartalıları korumaya odaklandığından, Michigan State, bu sezon USC’ye karşı herhangi bir takımın en çok başardığı takımlardan biri olan 32 sayı attığı içeride çalışmakta çok az sorun yaşadı.

Enfield, “Boyadaki noktalar önemliydi,” dedi.

Joshua Morgan beklenmedik bir şekilde ilk yarıda gol atan bir role adım attığında, USC iç sahada kendine göre bir suç buldu. Morgan arka arkaya dört pozisyonda üst üste sekiz gol atarak, uzun adamı bitkin bıraktı ve ardından gelen mola sırasında zar zor ayakta durabildi.

Morgan’dan gelen patlama, USC’yi bir süre ayakta tuttu, ancak Truva atları aynı enerjiyi bir daha asla bulamadı. Michigan Eyaleti yarı sıcaktan çıkıp sahadan 11’de yedisini yaparken, USC yine düşüşe geçti. Yarının ilerleyen saatlerinde dört dakikalık golsüz bir uzatma sırasında, Truva atları üç dakikada topu üç kez çevirdi ve sonuncusu bir Spartan kovasının ayrılmasına yol açtı.

15 puanlık bir Michigan State liderliği sağlamken, Nationwide Arena’yı ele geçiren yeşil ve beyaz denizi birlikte kükredi.

Herhangi bir geri dönüş umudu, kısa süre sonra Spartalılar ve onların gürültülü sadıkları tarafından yutuldu. Yine de, Kobe Johnson bir tanesini kırbaçlamak için elinden gelenin en iyisini yaptı ve arka arkaya üç sayılık atışları geride bırakarak farkı dokuza indirdi. Michigan Eyaleti, bire bir serbest atışların üç düz ön ucunu kaçırarak yanıt verdi ve Truva atlarına iki dakika kala bir umut şeridi verdi.

Yine de USC’nin tüm sezon boyunca yarattığı geri dönüşler, bu noktada tükenmişti. Truva atları sonraki dört atışlarını kaçırdılar ve sonunda bu sezon sık sık üstesinden geldikleri engeller tarafından yapıldı.