Lincoln Riley, USC’yi ilk Kolej Futbolu Playoff’una taşıyacak

plantifulsoul

New member
LAS VEGAS —

USC’nin Lincoln Riley yönetimindeki ikinci eğitim kampının başlamasına yalnızca birkaç gün kaldı, hâlâ geçerli sorular var.

Bu, her hafta ezici hücumunu tamamlayabilecek bir savunmaya sahip olduğu yıl mı olacak?

Truva atları, transfer portalına yaptıkları ikinci baskında, sezonun sonlarında Utah gibi inatçı bir takıma karşı kılıçlarını bu kadar kolay bırakmamaları için yeterli kalite derinliği eklediler mi?

Riley, o özel jeti Norman, Oklahoma’dan Los Angeles’a gözünü kırpmadan atlayan adamlara bu kadar sadık mı olmalıydı… ve savunma koordinatörü olarak Alex Grinch’ten ayrılmamalı mıydı?

2022’de yedi galibiyetlik etkileyici bir geri dönüş gerçekleştirdikten sonra bile, Riley’yi eleştirenler hâlâ alay konusu olmaya devam ediyor.

Ancak Cuma günü Pac-12 medya gününde Riley’nin konuşmasını dinledikten ve podyumdan ayrıldıktan sonra onunla biraz zaman geçirdikten sonra, kimsenin Riley hakkında sorgulamaması gereken bir şey buldum:

USC’nin baş antrenörü olmaya olan sevgisi ve takdiri.

Hiçbir asil programda değil. Bu bir. Bunu biliyoruz çünkü Oklahoma’da kendisi için hazırlanan ve Los Angeles’ta itibarını riske atan rahat bir durumdan çıkmak için çok fazla iknaya ihtiyacı yoktu.

Cuma günü transfer portalında doğru eşleşmeyi nasıl bulduğuna dair bir soruyu yanıtlarken aklı çok daha geniş kapsamlı bir konuya yöneldi.

Riley, “USC’de koçluk yapmanın veya oynamanın sporumuzdaki en büyük sorumluluklardan biri olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu, spor için, genel olarak Batı Yakası’ndaki futbolun başarısı için çok önemli olan ve harika bir tarihe sahip olan programdır. Sanırım hepimiz bunu böyle görmeliyiz, değil mi? USC gibi bir yerde yaptığımız şeyi yapma fırsatına sahip değiliz. Böyle bir yerde bunu yapmak benim için bir onurdur.”

USC koçu Lincoln Riley, Truva atlarının Nisan ayında Kolezyum’da yapacağı bahar maçı öncesinde sahaya çıkıyor.

(Allen J. Schaben / Haberler)

“Sadece sorumluluğu görüyorum çünkü West Coast futbolunun her zaman USC’nin gittiği gibi gideceğini düşünüyorum.”
— Lincoln Riley, USC futbolunun önemi hakkında

Daha sonra yine istenmeden bu konuya geri döndü.

“Hayatta veya sporda geri dönüş ve yükselişten daha iyi bir hikaye yoktur” dedi. “Bunun bir parçası olma şansını yakalamak, onu kucaklamak, sizi yeniden canlandırır. Söylediğim gibi, sadece bunu yapma şansına sahip olmakla kalmıyoruz, aynı zamanda sporumuzdaki en önemli programlardan birinde bunu yapma şansına da sahip oluyoruz.”

Gözlerin Norman’dan Eugene’e kaydığını hissedebiliyordunuz. USC’nin Pac-12 futbol medya gününde yaptığı kuğu şarkısı sırasında Riley’nin bir Truva atı olarak hayatının daha derin anlamını ve yeni evinin ne kadar özel olduğunu anlatmaya bu kadar istekli olması ilginçti.

Daha sonra onunla konuştuğumda, “önemli” derken tam olarak neyi kastettiğini öğrenmek ilgimi çekti.

“Her iş güzeldir ve önemlidir ama bu iş öyle… Bölgesi ve ülkenin bir kısmı için bu kadar önemli olan ve ibreyi bu kadar hareket ettiren başka bir iş var mı bilmiyorum” dedi. “Sadece sorumluluğu görüyorum çünkü West Coast futbolunun her zaman USC’nin gittiği gibi gideceğini düşünüyorum.”

Tabii ki, UCLA dışındaki West Coast futbolunun geri kalanının bu sezondan sonra USC’nin gittiği yere gelmesine izin verilmeyecek. Görünüşe göre Big Ten’in kapıları Oregon ve Washington’a açık değil, en azından yakın zamanda. Bu yüzden Riley’nin duygularının bir kısmının tam olarak bir zamanlar olduğu anlama geldiğinden pek emin değilim.

Ama daha fazlasını duyalım.

Riley, “İyi olduğunda yarattığı benzersiz atmosfer ve ortamdır ve sadece USC ve Batı Yakası için değil, genel olarak spor için de çok iyidir” dedi. “Bu sadece yeni, benzersiz ve farklı bir şey.

“Bu, Lakers iyiyken Lakers maçına gitmek gibi bir şey. İnsanlar onları sevse de nefret etse de, bu NBA için harika, çünkü Crypto’da bir maç izleyebilirsin ve gezegenin başka hiçbir yerinde daha iyi bir atmosfer veya böyle bir sahne bulamazsınız ve bence USC futbolu naziktir. kolej futbolu için bunun.

“Bütün bu nedenlerden dolayı oyunun tarihi açısından önemli. Ve bence eğer buna dikkat etmezsek asıl noktayı biraz kaçırıyoruz demektir.”

Ve şimdi gözlerin Tuscaloosa, Ala.’dan Athens, Ga., Baton Rouge, La’ya döndüğünü hissedebiliyorum. Ama hey, Riley’nin Louisiana State’e değil USC’ye koçluk yapmasının bir nedeni var – ve bunun olmadığını varsayabiliriz. LSU, üniversite futbolunun en çok beğenilen genç koçu yerine Brian Kelly’yi tercih etti.

Riley burada olmak istiyordu. Onun bu şekilde konuşmasını dinlediğimde, sesi milyoner bir futbol antrenöründen çok, Batı Teksas’ın çorak ovalarındaki iri gözlü çocuğa benziyor. Sporun en önemli mücevherlerinden birinin bekçisi olduğu kadar, bir kolej futbolu hayranına da benziyor.

USC antrenörü Lincoln Riley, Ekim ayında Arizona State'e karşı oynanacak maç öncesinde oyuncularının ısınmasını izliyor.

USC antrenörü Lincoln Riley, Ekim ayında Arizona State’e karşı oynanacak maç öncesinde oyuncularının ısınmasını izliyor.

(Luis Sinco / Haberler)

Şimdi, Kolezyum’un canlandırılmış atmosferinin LSU’nun “Ölüm Vadisi”ndeki bir Cumartesi gecesi veya “Horseshoe”daki veya “Big House”daki Ohio State-Michigan maçı seviyesinde olduğunu dürüstçe söyleyemem.

Ancak USC’nin üniversite futbolu açısından önemi konusunda kesinlikle haklı. USC’nin 2006’da ulusal şampiyonalara katılmayı bırakmasının ardından SEC’in hemen egemenliğine başladığını unutmayalım. Truva atlarının ulusal güç statüsüne yükselmesi kolej futbolunun güç dengesine giden en hızlı yoldur – ancak bu sefer Orta Batı’ya Batı Kıyısı’ndan çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Riley’ye bu duygunun işi kabul ettiğinde hissettiği bir şey mi yoksa buraya geldiğinden beri fark ettiği bir şey mi olduğunu sordum.

“İkisi de” dedi. “İşi almadan önce kesinlikle geçmişe dair bir fikrim vardı ve bu da işi almamın bir parçasıydı. Sanırım içinde bulundukça ve biraz deneyimledikçe buna olan takdirim daha da arttı.

USC hayranlarının Riley’nin sözlerini okumasının nasıl bir şey olduğunu hayal edemiyorum ve bu yüzden bunları paylaşmak istedim. Ben bir Michigan mezunuyum ve onu dinlerken ben bile önümüzdeki yıllarda burada, Los Angeles’ta tanık olacağımız şeyler konusunda biraz heyecanlanmadan edemiyorum.

Aslında şunu çizin. Gelecek yıllar değil – bu yıl.

“Dinle” dedi Riley. “Önümüzde çok güzel bir fırsat var. Sanırım programımızdaki herkes, her oyuncu bunu hissediyor ve bundan yararlanarak harika bir iş çıkarmak istiyor. Bu pencereler kısadır. Bu konuda ancak çok fazla çekim yapabilirsin.

Riley’nin programı bu sefer hazır olacak çünkü o, USC futbolunun nasıl olması gerektiğine inanıyor. Ağırlığını hissediyor ama taşımaktan korkmuyor.

USC, Pac-12’yi kazanacak ve 2023’te ilk kez Kolej Futbolu Playoff’unda yarı finale çıkacak. Bunu yaparak Truva atları, tüm ülkeye önemlerini hatırlatacak.