Lincoln Riley kazanmaya kararlı, USC’nin kolej futbolunu yükseltmesini sağlıyor

plantifulsoul

New member
LAS VEGAS —

USC’nin Lincoln Riley yönetimindeki ikinci eğitim kampının başlamasına yalnızca birkaç gün kaldı, geriye geçerli sorular kaldı.

Bu, ezici hücumunu her hafta tamamlayabilecek bir savunmaya sahip olduğu yıl mı olacak?

Truva atları, sezonun sonlarında Utah gibi inatçı bir ekibe karşı kılıçlarını bu kadar kolay bırakmamaları için transfer portalına ikinci baskınlarında yeterince kalite derinliği eklediler mi?

Riley, o özel jeti Norman, Okla.’dan Los Angeles’a gözünü kırpmadan atlayan adamlara bu kadar sadık kalmalı mıydı … ve savunma koordinatörü olarak Alex Grinch’ten ayrılmamalı mıydı?

Riley’yi eleştirenler, 2022’de yedi galibiyetlik etkileyici bir geri dönüşü yönettikten sonra bile, hala alay konusu olmaya devam ediyor.

Ancak Cuma günü Pac-12 medya gününde Riley’nin konuşmasını dinledikten ve podyumdan ayrıldıktan sonra onunla biraz zaman geçirdikten sonra, Riley hakkında kimsenin sorgulamaması gereken bir şey buldum:

USC’de baş antrenör olduğu için sevgisi ve takdiri.

Herhangi bir mavi kan programında değil. Bu bir. Bunu biliyoruz, çünkü Oklahoma’da kendisi için ayarlanmış rahat bir durumu terk etmek ve Los Angeles’ta itibarını riske atmak için çok fazla ikna etmeye ihtiyacı yoktu.

Cuma günü, transfer portalında doğru eşleşmeleri nasıl bulduğuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, aklı çok daha geniş kapsamlı bir konuya daldı.

Riley, “USC’de koçluk yapmak veya oynamak, sporumuzdaki en büyük sorumluluklardan biri” dedi. “Bu, spor için, genel olarak Batı Yakası’ndaki futbolun başarısı için çok önemli olan ve çok büyük bir tarihe sahip olan programdır. Bence hepimiz böyle görmeliyiz, değil mi? USC gibi bir yerde yaptığımız şeyi yapma fırsatına sahip değiliz. Bunu orada yapmak benim için bir onur.”

USC koçu Lincoln Riley, Nisan ayında Coliseum’da Truva atlarının bahar maçından önce sahaya koşar.

(Allen J. Schaben / Haberler)

“Sorumluluk görüyorum çünkü West Coast futbolunun her zaman USC gibi gideceğini düşünüyorum.”
— USC futbolunun önemi hakkında Lincoln Riley

Daha sonra, yine sorulmadan, bir kez daha o temaya geri döndü.

“Hayatta veya sporda geri dönüş ve yükselişten daha iyi bir hikaye yok” dedi. “Bunun bir parçası olma şansı elde etmek için, bunu kucaklayın, sizi yeniden canlandırıyor. Dediğim gibi, sadece yapma şansımız olmuyor, aynı zamanda sporumuzdaki en önemli programlardan birinde yapma şansımız oluyor.”

Norman’dan Eugene’e dönen bakışları hissedebiliyordunuz. USC’nin Pac-12 futbol medyası gününde kuğu şarkısı görünümü sırasında Riley’nin bir Truva atı olarak hayatının daha derin anlamı ve yeni evinin ne kadar özel olduğu hakkında romantizm kurmaya ne kadar istekli olması ilginçti.

Onunla daha sonra konuştuğumda, “önemli” derken tam olarak neyi kastettiğini öğrenmek ilgimi çekti.

“Her iş iyi ve önemlidir, ama bu iş çok… Bölgesi ve ülkenin bir kısmı için bu kadar önemli olan ve iğneyi bunun kadar hareket ettiren başka bir iş var mı bilmiyorum” dedi. “Sorumluluk görüyorum çünkü West Coast futbolunun her zaman USC gibi gideceğini düşünüyorum.”

Tabii ki, West Coast futbolunun geri kalanının – UCLA dışında – bu sezondan sonra USC’nin gittiği yere gelmesine izin verilmeyecek. Görünüşe göre Big Ten’in kapıları Oregon ve Washington’a açık değil, en azından yakın zamanda. Bu yüzden, Riley’nin duygularının bir kısmının bir zamanlar yaptığı şeyi tam olarak ifade ettiğinden pek emin değilim.

Ama daha fazlasını duyalım.

Riley, “İyi olduğunda yarattığı şey çok benzersiz bir atmosfer ve ortam ve sadece USC ve Batı Kıyısı için değil, genel olarak spor için çok iyi,” dedi. “Bu sadece yeni, benzersiz ve farklı bir şey.

“Lakers iyiyken Lakers maçına gitmek gibi. İnsanlar onları sevsin ya da onlardan nefret etsin, NBA için harika, çünkü Crypto’da bir maç izleyebilirsin ve gezegenin başka hiçbir yerinde bunun gibi daha iyi bir atmosfer ya da sahne bulamazsın ve bence USC futbolu, kolej futbolu için biraz öyle.

“Bütün bu nedenlerden dolayı, oyunun tarihi için önemlidir. Ve bence buna dikkat etmezsek, asıl noktayı biraz kaçırıyoruz.”

Ve şimdi gözlerin Tuscaloosa, Ala.’dan Athens, Ga.’a, Baton Rouge, La’ya döndüğünü hissedebiliyorum. Ama hey, Riley’nin Louisiana Eyaleti yerine USC’ye koçluk yapmasının bir nedeni var – ve bunun LSU’nun kolej futbolunun en gıpta ile bakılan genç koçu yerine Brian Kelly’yi tercih etmesinden kaynaklanmadığını varsayabiliriz.

Riley burada olmak istedi. Onun böyle konuşmasını dinlediğimde, sesi milyoner bir futbol koçundan 10 kat daha çok Batı Teksas’ın çorak ovalarından gelen iri gözlü çocuğa benziyor. Kulağa bir kolej futbolu fanatiği kadar, sporun taç mücevherlerinden birinin bekçisi gibi de geliyor.

USC koçu Lincoln Riley, oyuncularının Ekim ayında Arizona State ile oynayacağı maç öncesinde ısınmasını izliyor.

USC koçu Lincoln Riley, oyuncularının Ekim ayında Arizona State ile oynayacağı maç öncesinde ısınmasını izliyor.

(Luis Sinco / Haberler)

Şimdi, canlandırılmış bir Coliseum atmosferinin LSU’nun “Death Valley”deki bir Cumartesi gecesi veya “Horseshoe” veya “Big House”daki Ohio State-Michigan maçı seviyesinde olduğunu dürüstçe söyleyemem.

Ama USC’nin kolej futbolu için önemi konusunda kesinlikle haklı. Unutmayalım ki, USC 2006’da ulusal şampiyonalar için oynamaktan vazgeçtiğinde, SEC hemen saltanatına başladı. Ulusal güç statüsüne yükselen Truva atları, akşam kolej futbolunun güç dengesine giden en hızlı yoldur – ancak bu sefer Batı Kıyısından çok Orta Batı’ya fayda sağlayacaktır.

Riley’ye bu duygunun işi aldığında hissettiği bir şey mi yoksa burada olduğundan beri fark ettiği bir şey mi diye sordum.

“İkisi de,” dedi. “İşi almadan önce kesinlikle geçmişe dair bir fikrim vardı ve bu, işi almamın bir parçasıydı. İçinde bulundukça ve biraz deneyimledikçe ona duyduğum minnettarlığın daha da arttığını düşünüyorum.”

USC hayranlarının Riley’nin sözlerini okumasının nasıl bir şey olduğunu hayal bile edemiyorum ve bu yüzden onları paylaşmak istedim. Ben bir Michigan mezunuyum ve onu dinlerken ben bile önümüzdeki yıllarda Los Angeles’ta tanık olacaklarımız konusunda biraz heyecanlanmaktan kendimi alamıyorum.

Aslında, karala. Önümüzdeki yıllarda değil – bu yıl.

Dinle, dedi Riley. “Önümüzde harika bir fırsat var. Bence programımızdaki herkes, her oyuncu bunu hissediyor ve bundan faydalanarak harika bir iş çıkarmak istiyor. Bu pencereler kısadır. Bu konuda sadece çok fazla çekim yapabilirsiniz.

Riley’nin programı bu sefer hazır olacak çünkü USC futbolunun nasıl olması gerektiğine inanıyor. Ağırlığı hissediyor ama taşımaktan korkmuyor.

USC, Pac-12’yi kazanacak ve 2023’te ilk kez Kolej Futbolu Playoff yarı finallerine çıkacak. Bunu yaparak, Truva atları tüm ülkeye önemini hatırlatacak.