LeBron’un Bronny’nin USC kararındaki sevinci ilginç bir açıklama

plantifulsoul

New member
Bronny James, bu sonbaharda daha fazla istihdam edilebilir olmak ve ailesini yoksulluktan kurtarmak için USC’ye gitmiyor. Ayrıca bir derece kazanmak için yeterince uzun süre kalması muhtemel değildir.

Bu, milyarder babası LeBron James’i, profesyonel bir basketbol oyuncusu olmadan önce sadece bir veya iki yıl olsa bile, “James çetesi” içinde bir üniversiteye giden ilk kişi olma kararından gurur duyduğunu ifade etmekten alıkoymadı. .

Cumartesi gecesi NBA play-off’larında Golden State Warriors’a karşı Lakers’ın 3. Maç galibiyetinin ardından LeBron, oğlu hakkında ağladı.

“Bu inanılmaz bir şey” dedi. “Benim zamanımdan çok önce olan büyük büyükannelerimden veya büyük büyükbabalarımdan biri değilse, bildiğim kadarıyla bu, James çetesinden üniversiteye giden ilk kişi. Belli ki babası okula gitmemiş, annesi üniversiteye gitmemiş. Sanırım annem kampüse biraz adım attı, bir devlet kolejine falan, ama benim küçük kıçımı koşturdu, bu yüzden sınıfta fazla zaman geçiremedi. O 19 yaşındaydı ve ben 3 yaşındaydım.

“Yani bu çok, çok heyecan verici, çok alçakgönüllü ve ailemiz için harika bir an.”

LeBron’un gururu açıkça gerçekti. Ve hiç kimse Bronny’ye önümüzdeki yıl G League’de veya denizaşırı profesyonel bir takımda geçirmek yerine USC’yi seçtiği için kin duyamaz.

Ayrıca, Bronny’nin durumunun, ebeveynleri üniversiteye gitmeyen lise sporcularının veya genel olarak öğrencilerin %99,9’undan çok farklı olduğu inkar edilemez. Forbes geçtiğimiz günlerde LeBron’un net servetinin 1 milyar doları aştığını hesapladı.

2019 NCAA araştırması, öğrenci sporcuların %16’sının birinci nesil üniversite öğrencileri olduğunu buldu (ebeveynlerin hiçbiri üniversiteye gitmemiş olarak tanımlandı). Futbol (%25) bu tür öğrencilerin en yüksek yüzdesine sahiptir ve ırksal/etnik bir azınlık grubundan öğrencilerin %26’sı, beyaz öğrencilerin %14’üne kıyasla birinci nesil üniversite öğrencileri olduğunu bildirmektedir.

LeBron James, takımının St. Vincent-St. Mary, 4 Aralık 2021’de Staples Center’da.

(Jason Armond / Haberler)

Eğitimlerini finanse etmek genellikle birinci nesil öğrenciler için bir sorundur. Yarıdan fazlası, mali durumların bir derece alma yeteneklerini engelleyebileceğinden endişe ederken, diğer öğrenci-sporcuların yalnızca yaklaşık üçte biri aynı fikirde.

Çalışma aynı zamanda, birinci nesil öğrenci-sporcuların ebeveynlerinin, çocuklarının profesyonel veya Olimpik bir sporcu olma beklentilerinden daha büyük olduğunu gösterdi. Üniversiteye giden ebeveynlerin sadece %12’si çocukları hakkında böyle düşünürken, birinci nesil öğrencilerin %26’sı küçük yaşlardan beri ebeveynlerinin onların sonunda profesyonel olacaklarını beklediklerini bildirdi.

Bronny muhtemelen bununla ilgili olabilir. LeBron, Chatsworth Sierra Canyon Lisesi’nde rol alan ancak kaçırılmaması gereken bir NBA adayı olarak görülmeyen oğluyla bir gün aynı sahada oynayacağından sık sık bahsederdi.

LeBron Cumartesi gecesi bundan tekrar bahsetti, ancak daha çok kendi motivasyonu birincil engel olabilirmiş gibi geldi.

“Bu konuda hâlâ ciddiyim,” dedi. “Açıkçası bedenimi ve zihnimi zinde tutmaya devam etmeliyim. Bence en önemlisi aklım, eğer aklım giderse, o zaman bedenim de ‘Tamam, ne yapıyoruz?’

LeBron, bir sezon sonra USC’den ayrılırsa Bronny’nin NBA çaylak yılı olabilecek 2024-25 sezonu boyunca Lakers’ta kalmasını sağlayacak iki yıllık, 97 milyon dolarlık bir uzatma imzaladı.

Yani birlikte oynamak mümkündür. Şimdilik, LeBron kendini yakalamış görünüyordu ve bu, Bronny’nin babasının hayalini gerçekleştirme görevinin kendisine ait olduğunu düşünmemesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyordu.

LeBron, “Oğlum yolculuğuna çıkacak, yolculuğu ne olursa olsun, yolculuğu nasıl planlanırsa planlansın, onun için en iyisini yapacak” dedi. “Benim özlemim ve benim hedefim olması, bunun onunki olduğu anlamına gelmez. Bu konuda kesinlikle iyiyim. Benim işim, yapmak istediği her şeyde oğlumu desteklemek.”

LeBron, 2003 NBA taslağına ligin asgari yaşı yükseltmesinden iki yıl önce liseden çıktı. Genel seçimde 1 numaraydı ve sahaya çıkmadan önce milyonlar kazandı. Üniversiteye ihtiyacı yoktu.

Yine de Bronny’nin USC’ye katılmasıyla ilgili ifade ettiği gurur ve memnuniyet, oğulları veya kızları asla başaramadıkları bir şeyi başardığında sayısız ebeveyninkini yansıtıyordu. Görünüşe göre üniversite, LeBron James için her zaman önemliydi.