Komünizm nedir ülkeler ?

Mazhar

Global Mod
Global Mod
Komunizm nedir ve ulkeler Nelerdir?

Komunizm, bir sosyal, ekonomik ve politik sistemdir ve 20. yuzylda, cogu ulkede, ozellikle de Ortadogu ve Asya'da, farkl sekillerde uygulanmstr. Komunizm, uretim araclarnn ve calsanlarn ucretlerinin yonetim tarafndan kontrol edilmesini ongoren bir sistemdir. Bu sistemde, uretim araclar herkese esit olarak dagtlr ve herkesin ucreti ayn olur. Komunizm ayn zamanda herkesin esit haklara sahip olacag bir sistemdir.

Komunizmin Tarihcesi ve Gelisimi

Komunizm, Karl Marx tarafndan gelistirilmis olan bir sistemdir. Marx, 19. yuzylda ekonomik ve sosyal cozumler icin calsmalar yapt. Marx'n sistemi, calsanlarn kontrolunun uretim araclarnn isletmecilerine degil, tum calsanlara gecmesini ongoruyordu.

Komunizmin Uygulandg Ulkeler

Komunizm, 20. yuzyln basndan itibaren bircok ulkede uyguland. Bu ulkeler arasnda, Sovyetler Birligi, Cin, Vietnam, Kuba ve Guney Kore yer alyordu. Bu ulkeler, komunizmin gelisimini ve uygulamasn izleyen ksa surede onemli gelismelere ulastlar.

Komunizmin Sonuclar

Komunizmin sonuclar ulkeler arasnda farkllklar gostermektedir. Baz ulkeler, komunizmin uygulanmasyla ekonomik ve sosyal iyilesme saglamstr. Diger ulkeler ise komunizmin uygulanmasndan daha kotu bir ekonomik ve sosyal duruma dusmustur. Komunizm, ulkelerde degisik meslek gruplarnda insanlar arasnda esitsizlikleri azaltmaya calsmstr. Ancak, bu esitsizliklerin tamamen ortadan kaldrlmasna izin vermeyen ulkelerde hala mevcuttur.

Komunizm, 20. yuzylda ekonomik, sosyal ve politik duzenlemeler icin onemli bir sistem olarak kabul edilmistir. Komunizmin uygulandg ulkeler arasnda Sovyetler Birligi, Cin, Vietnam, Kuba ve Guney Kore yer almaktadr. Komunizmin sonuclar ulkeler arasnda farkllk gostermektedir.