Kliff Kingsbury, USC’nin futbol koçluğu kadrosuna katılacak

plantifulsoul

New member
USC’deki ilk görevi, Arizona ve NFL’ye giderken hücum koordinatörü olarak bir ay süren bir mola olan 34 günün tamamı sürdü. Ocak 2019’da Kliff Kingsbury’nin, Kardinaller gelip ona reddedemeyeceği bir teklif yapmadan önce Heritage Hall’da çantalarını boşaltması için zar zor zaman vardı.

Kingsbury, ayrıldıktan dört yıl sonra Los Angeles’a geri döndü.

Bu sefer oyun aramayacak. USC’nin koçluk ekibinin tam zamanlı bir üyesi bile olmayacak. Kingsbury, teknik direktör Lincoln Riley’nin ekibine kıdemli bir hücum analisti olarak katılıyor ve Truva atlarının oyun kurucularıyla destek rolünde çalışıyor.

Riley, gelişini “nerede olduğunun başka bir örneği” olarak nitelendirdi. [USC is] başlı.”

Riley Salı günü, “Bunun şu anda olduğu fırsatı görüyor,” dedi. “Bu, programımız için harika bir ifade, böyle bir adamın gelip bu rolü üstlenmek ve bu programın bir büyük adım daha atmasına yardım etmek istemesi ve neler olup bittiğini anlaması.”

Kingsbury, yeni rolünü doldurmak için çok uygun olmalı. Texas Tech’te üretken bir kolej oyun kurucusu, vesayeti altında zaman geçirmiş başarılı pasörlerden oluşan kapsamlı bir liste biriktirdi. Texas Tech’te Patrick Mahomes ve Baker Mayfield, Texas A&M’de Johnny Manziel ve Cardinals’ta Kyler Murray ile çalıştı ve bu arada Air Raid geçme uzmanı ve oyun kurucu geliştiricisi olarak ün kazandı.

USC’de Caleb Williams ile yakın çalışması ve hüküm süren Heisman Trophy galibine Truva atlarının oyun kurucuları odasında başka bir değerli ses vermesi bekleniyor.

Kingsbury’yi ekleme fırsatı, geçen ay Riley ve Kingsbury arasındaki dostane bir giriş ile başladı. Riley, sezon dışında Dallas Cowboys’ta bir iş için ayrılan hücum analisti Will Harriger’in yerini alması için birkaç adayla çoktan konuşmuştu. Ama henüz doğru kişiyi bulamamıştı.

İşte o zaman Kingsbury şehre geldi.

Riley, “Kliff’e ilgi duyacağı bir şey olup olmadığını sordum ve ona anlattım,” dedi. “Ve biraz düşündü. Her iki taraf için de harika bir uyum olduğunu düşündüm. Belli ki hücumumuza aşina, kadromuzdaki birçok üyeye aşina, bu yüzden bence bu kesinlikle mantıklıydı.

O zamanki Arizona Cardinals koçu Kliff Kingsbury, Ekim ayındaki bir maç sırasında oyun kurucu Kyler Murray ile konuşuyor. Kingsbury, yoldan geçen bir guru olarak bir üne sahiptir.

(Abbie Parr / Associated Press)

Kingsbury için USC, Cardinals koçu olarak gözden düştüğü dik bir düşüşün ardından yumuşak bir iniş de sunuyor. Sadece 13 ay önce, Arizona’daki dördüncü sezonundan önce, Kingsbury, Cardinals ile 2027’ye kadar bir sözleşme uzatma imzaladı. Takımı henüz playofflara taşımıştı.

Arizona geçen sezonu 4-13 bitirirken, ilişki oradan hızla bozuldu. Kingsbury kısa bir süre sonra kovuldu.

Koşullar, Kingsbury’nin USC’ye ilk inişine belli belirsiz benziyor. Aralık 2018’de koç Clay Helton’ın kadrosuna USC’nin hücum koordinatörü olarak katılmayı kabul ettiğinde, Kingsbury kısa süre önce Texas Tech tarafından kovuldu. Red Raiders koçu olarak geçirdiği altı sezonun dördü .500’ün altında rekorlar verdi. Bundan önce, Texas A&M ve Houston’da kısa süreli koordinatör olarak görev yapmıştı.

Yine de, geçici bir guru olarak ünü, USC’ye kaydolduğunda ondan önce geldi. Kingsbury, koçluk piyasasındaki en sıcak isimlerden biriydi. İşe alımı, o zamanlar, her ikisi de feci bir 2018 sezonunun ardından ateş altında olan Helton ve güç durumdaki atletik direktör Lynn Swann için bir darbe olarak görülüyordu.

Erken çıkışı sadece bu alevleri körükledi. Kingsbury, New York Jets ve Cardinals ile röportaj yapmak için hücum koordinatörü rolünden istifa etti. İkinci takımı seçti ve USC’yi yeni bir koordinatör için mücadele etmeye bıraktı.

Kingsbury o sırada “Koç Helton, Bay Swann, o program, o gelenekle bunun inanılmaz bir fırsat olduğunu düşündüm,” dedi, “ama bu kaçıramayacağım bir fırsat.”

Truva atları sonunda bir başka eski Texas Tech oyun kurucusu olan Graham Harrell’e karar verdi. Arka arkaya üçüncü bir Red Raiders oyun kurucusu olan Riley, 2022 sezonunun koçu olarak dizginleri eline almadan önce, USC’de hücum koordinatörü olarak üç sezon sürdü. Kingsbury sonraki dört sezonu, Riley’nin Oklahoma’da bir Heisman Kupasına koçluk yapmasına yardım ettiği bir oyun kurucu olan Murray ile çalışarak geçirdi.

İki koçun yolları zaten iç içe geçmişti. Kingsbury, Teksas, Lubbock’ta kıdemli bir oyun kurucuydu ve Riley, Red Raiders’a ilk kez bir yürüyüş olarak katıldığında, koç Mike Leach’in Air Raid hücumunda rekorlar kırdı.

Arizona, Murray’i seçtiğinde, ortak öğrencileri ve ilerlemesini tartışmak için bir iletişim hattı açtığında daha da yakınlaşacaklardı.

Şimdi, Kingsbury, bu kez Riley’nin ekibinin bir parçası olarak ve daha düşük risklerle Los Angeles’a dönerken yolları yeniden kesişecek.