Eski USC teknik direktörü Clay Helton, Georgia Southern’da yeni bir hayat buluyor

plantifulsoul

New member
On beş ay önce, bu sütunda şu sözler yer aldı:

“USC’nin Clay Helton’u burada, hemen şimdi kaldırması gerekiyor.”

Birkaç gün önce, Clay Helton aynı köşe yazarının telefon aramasını güler yüzle yanıtladı.

“Sesini duymak güzel, dostum!” dedi.

On beş ay önce Helton, sürekli eleştirilerle vurgulanan ve kesin bir fesih beyanıyla noktalanan uzun bir dramanın çirkin bir sonucu olarak USC’deki futbol koçu olarak işinden kovuldu.

“…Futbol programımızın şampiyonluk için mücadele etmesi için gereken her kaynağı sağladık. … Gelişmelere rağmen, liderlikte bir değişiklik olmadan bu beklentilerin karşılanmayacağı şimdiden belli, ”dedi USC atletizm direktörü Mike Bohn.

Birkaç gün önce Helton, aynı Truva atlarına olan sevgisini ifade ederek bir telefon görüşmesine başladı.

“Lincoln [Riley] Orada büyülü bir iş çıkardı” dedi. “O çocukları oynarken ve başardıklarını yaparken izlemek gerçekten harika.”

Bu halleder. Tartışmanın sonu. Hollywood ekibinin alçakgönüllü lideri olarak oynadığı yedi sezon boyunca bilenmiş olan algı, tartışılmaz bir şekilde doğru çıktı.

Clay Helton hala Amerika’daki en iyi kolej futbol koçu.

Bu uzun süredir eleştirmen, kısa bir süre önce Georgia Southern’da ona ulaştığında – harika bir şekilde kazanan bir sezona ve bir kase rıhtımına öncülük ettiği bir okul – Helton’un çağrıyı kabul edip etmeyeceği bile belirsizdi.

Yine de sadece cevap vermekle kalmadı, aynı zamanda USC görev süresini dolup taşan bir neşe ve pişmanlık duymadan anlatan bir sesle yaklaşık 30 dakika boyunca durmadan mutlu bir şekilde konuştu.

“Zordu, zordu ama çok güzeldi” dedi.

Riley tarafından Helton’ın asla ulaşamayacağı yüksekliklere yükseltilen bir Truva ekibi sorulduğunda, böyle garip bir konuyu tartışmak isteyip istemediği bile belirsizdi.

Yine de, şimdi ve sonsuza dek onlar için açıkça tezahürat yaparken, bu sezon onları izlemek için Cumartesi geceleri geç saatlere kadar ayakta kaldığını söyleyerek konuyu daha da açıkladı.

“Ben ve karım o çocukları destekliyoruz, o çocukların hayatlarının bir parçası olduğumuz için, siz her zaman onlar için tezahürat yapacaksınız, biz her zaman Truva atları için tezahürat yapacağız” dedi.

Georgia Southern koçu Clay Helton, 10 Eylül’de Nebraska’yı yendikten sonra eşi Angela ile sahadan ayrıldı.

(Steven Branscombe / Getty Images)

“Dünyadaki herhangi bir koça, hey, 12 yıl boyunca USC’de olma fırsatına sahip olacaksın, kimsenin o yolculuğu seveceğini düşünmüyor musun?”
— Kil Helton

Bohn’a karşı sert duygular mı? Helton’u bilirsin. Eski patronunu sadece bir arkadaş olarak görmüyor, aynı zamanda bu sezon boyunca birbirleriyle iletişim kurdular.

Helton, “Mesajlaşıyoruz, büyük galibiyetler için beni tebrik ediyor, bana mesaj attığı her anlardan sonra,” dedi. “Ve ona teşekkür ediyorum, bana mümkün olan her kaynağı verdi, hiçbir kırgınlığım yok.”

Medya ve hayranlar tarafından sürekli olarak parçalanma şekline dair acılık? Helton’u bilirsin. Zorlu yolculuğundan bir ayrıcalık olarak bahsetti.

“İnanılmaz ilişkiler… inanılmaz anılar… dünyadaki herhangi bir koça ‘Hey, 12 yıl boyunca USC’de olma fırsatın olacak’ dersen, kimsenin o yolculuğa çıkmak isteyeceğini düşünmüyorsun. ?” dedi. “Sürüşten zevk aldım ve bir pişmanlığım yok.”

Bir alaycı, Helton’ın USC’ye olan bağlılığının devam etmesinin bir nedeni olarak bildirilen yaklaşık 10 milyon dolarlık satın alma işlemine işaret edebilir. Ancak bu günlerde neredeyse kovulan her büyük kolej koçunun bir satın alma işlemi var ve yine de eski bir işveren için bu kadar arsız övgüyü nadiren duyuyorsunuz.

Hayır, Jason Sudeikis’in oynadığı o sevilen televizyon futbol koçunun gerçekten bir kolej futbolu versiyonu olduğu Clay Helton destanında kinizme yer yok.

“Ted Kement mi? Bu karşılaştırmayı yapacağım,” dedi Helton. “Bu şov oldukça havalı çünkü üniversite koçları olarak işimizin bir parçası olan hayat dersleri veriyor.”

Eylül 2021’de görevden alınmasından bu yana Helton, odaklanma ve disiplin eksikliğiyle işaretlenmiş takımlarla 46-24’lük bir rekoru derledikten sonra bir hayat dersinin kişileşmesi oldu.

Bazen, gerçekten iyi insanların başına iyi şeyler gelir.

USC kovulmasından sadece altı hafta sonra Georgia Southern’da işe alınmasıyla ilgili koşulları ele alalım.

Eagles atletizm direktörü Jared Benko’dan bir telefon aldığında, 27 yıl sonra ilk kez bir araba için alışveriş yapıyordu – her zaman üniversite tarafından kiralanan araçları kullanmıştı -. Helton’ın mahremiyete ihtiyacı vardı, bu yüzden araba satıcısına hazırlıksız iş görüşmesini yeni bir Ford Explorer’ın koltuğunun önünde yapıp yapamayacağını sordu.

Arama bir saatten fazla sürdü ve Helton işi alırken, satılmayan aracı bu kadar uzun süre meşgul ettiği için kendini o kadar suçlu hissetti ki, sonra ne olduğunu muhtemelen tahmin edebilirsiniz.

Helton, “Satıcıya ‘Adamım, bu arabayı seviyorum’ dedim ve onu satın aldım,” dedi.

Başka bir Helton anı, Atlanta’nın 210 mil güneydoğusunda bulunan ve diğer şeylerin yanı sıra Dünyanın Gnat Başkenti olarak bilinen küçük Georgia kasabası Statesboro’daki kampüse vardıktan kısa bir süre sonra yaşandı.

2021 sezonunun sonuna kadar resmi olarak sadece gözlemciydi. Ancak oyuncularının hayatlarına hemen müdahil oldu. Ekiple bireysel olarak görüşürken onlara nelerin iyileştirilmesini istediklerini sordu.

“Koç,” dedi biri, “duşlarımızda sıcak su olsa harika olurdu.”

Ertesi gün herkese sıcak su.

Helton, “Dışarıda olduğum o altı hafta… bana şunu hatırlattı: ‘Tanrım, yeniden çocukların hayatlarının bir parçası olmak istedim,’ dedi Helton.

Santa Monica’da kulağa çok tuhaf gelen o çekingenlik kadar saf bir Georgia Güney kültürüyle iyi harmanlandı. USC kenar çizgisinde her zaman biraz yersiz görünüyordu. Çamlara mükemmel uyum sağlar.

İlk olarak, Statesboro göklerindeki varlıkları o kadar yoğun ki Helton’ın en çok eleman alan restoranı “Gnat’s Landing” olarak bilinen tatarcıklara karşı olumlu bakış açısı var.

Helton küçük yaratıklar için “Ne yaptığın umurumda değil, hiçbir şey onlardan kurtulamaz, hiçbir şey, böcek spreyi, hiçbir şey,” dedi. “Bir ara bir çift yiyeceksin ve ‘Eh, fazladan proteinim var’ dersin.”

Ardından, programın zorlu başlangıcının bir kanıtı olarak, maçlardan önce oyuncuları kampüste gezdiren cılız sarı okul otobüslerini kucaklaması var.

Helton otobüsün önünde duruyor ve ekibi “Vadi Şarkısı” diye bilinen bir şarkı söylerken onları kavgaya dahil etmekten büyük keyif alıyor.

Helton, “O otobüsler, buranın kurulduğu mavi yakalıların dayanıklılığını gösteriyor,” dedi.

Georgia Southern teknik direktörü Clay Helton, 10 Kasım'da Louisiana Lafayette ile oynanacak maç öncesinde oyuncularını sahaya çıkarıyor.

Georgia Southern teknik direktörü Clay Helton, 10 Kasım’da Louisiana Lafayette ile oynanacak maç öncesinde oyuncularını sahaya çıkarıyor.

(Matthew Hinton / Associated Press)

Bu sezon ekibi de bu auranın bir yansımasıydı, 3-9 sezonundan 6-6’ya yükseldiler ve Montgomery, Ala.’daki Camellia Bowl’da University at Buffalo’ya karşı bir yer kazandılar.

Kartallar, Nebraska’da kazanarak tarihinde yalnızca ikinci kez bir Power Five okulunu yendi, ardından normal sezonun son maçında bir kase maçına hak kazandı ve Sun Belt Konferansı rakibi Appalachian State’i çifte uzatmada mağlup etti.

Helton liderliğindeki tipik bir tarzda, tüm sezon boyunca oyuna tek bir yakalamayla giren bir alıcıya – Ezrah Archie – 25 yardalık bir pasla kazandılar.

Bir başka tipik Helton anında, Georgia Southern’ın 25.000 kişilik Paulson Stadyumu’ndaki taraftarlar, 2017 Rose Bowl’da Truva atları Penn State’i maç kazandıran bir saha golüyle yendiğinde etrafını saran türden bir heyecanla sahaya hücum ettiler.

“Bu duyguyu yalnızca bir kez daha yaşadım ve o da Rose Bowl’du,” dedi. “Tribünlere bakıyorsunuz, tüm taraftarların nerede olduğunu merak ediyorsunuz, sonra fark ediyorsunuz ki hepsi sahada, hepsi.”

Pasadena’da Yeni Yıl Günü, Dünyanın Gnat Başkenti’nde bir Kasım Cumartesi gecesi, Georgia Southern teri, USC dövüşü ve Ted Lasso gülümsemesiyle hayatı boyunca koçluk yapmaya devam eden Helton için hepsi aynı.

Helton, “Bir top koçu olarak harika zaman geçiriyorum” dedi.

Eagles’a git.