Chris Petersen, USC AD Jennifer Cohen ile olan bağını anlatıyor

plantifulsoul

New member
Boise State, Cumartesi günü Seattle’da Washington’a karşı sahaya çıktığında, Chris Petersen rahatlıkla Los Angeles’ta Fox stüdyosunda analist olarak çalışacak.

Petersen, “Ben İsviçre olacağım” diye şaka yaptı.

2014’te Washington’daki işe başlamadan önce sekiz yıl boyunca Boise State’in koçu olarak adını duyuran Petersen için yoğun bir haftaydı. Ancak USC’nin yeni atletik direktörü, eski patronu Jennifer Cohen hakkında konuşmak için bir sohbete zaman ayırdı.

Cohen, Petersen’in görev süresinin üzerinden iki yıl geçtikten sonra, 2016 yılında Washington’un atletik direktörü oldu. O zamana kadar ikisi zaten yakın sırdaşlardı. İlişkileri aslında 2014 yılında, Petersen’in nihayet daha büyük programlardaki taliplerden çağrı almasıyla başladı. USC, Boise’u aradı ve ziyaret etti, ancak sonunda Washington mükemmel bir eşleşme oldu ve Cohen, bağlantıyı kurduğu için bir miktar övgüyü hak etti.

Petersen ile röportajımıza buradan başlayacağız:

J. Brady McCollough: Cohen’le ne zaman tanıştınız?

Chris Petersen: Scott’a kadar onunla tanışmamıştım. [Woodward, Washington’s previous athletic director] ve bu iş hakkında konuşmak için Boise’a geldi. Onun kim olduğundan ya da ne yaptığından pek emin değildim [laughs]. Scott’ın kim olduğunu biliyordum ama Washington’a gelmem hakkında konuşurken ondan hoşlandım ve bunu yapmaya karar verip geldiğimizde, bir iki gün sonra o geldi ve ben de “Ne yapıyorsun?” Ve dedi ki, “Pekala, sana yardım etmek için buradayım.” Ben de “Ne yapacağım?” diye düşünüyorum. Çünkü daha önce hiç böyle biri, her zaman seninle işin içinde olan bir spor yöneticisi olmamıştı. Sadece çerçeveye sahip değildim. Boise’da böyle bir lüksümüz yoktu. Bir şeye ihtiyacım olursa AD’ye sordum.

Çabuk, çok çabuk, onun olduğunu söyleyebilirim. üstünde. Futbolu anlıyor, atletizmi anlıyor, tüm durumu anlıyor ve bir takımı ve organizasyonu yönetmenin dinamiğini gerçekten anlıyor. Yani pek çok şeyi çözmek için gerçekten harika bir düşünce ortağıydı. Pek çok sorunu birlikte çözdük.

: Sanki Cohen’in rolü sizin “Güç Beşli” hayata girişinizi temsil ediyordu.

CP: Gerçekten güzel çünkü farklı bir açı. Etrafınızda çok fazla insan var, personeliniz, kadronuzda bazı yöneticiler var ama o daha üst düzeyde düşünebiliyordu. Gerçekten çok yardımcı oldu.

: Geriye dönersek, Washington’da nasıl satıldınız ve Cohen’in oradaki etkisi neydi?

CP: Yıllar boyunca birkaç kişiyle konuşmuştum. Çok değil. Ama birkaçı. Ve anladığım tek şey, birlikte çalıştığınız insanların ne kadar önemli olduğudur. Sadece kadronuzdan değil, üniversitenin liderliğinden, gerçekten başkandan, kesinlikle AD’den ve sizi destekleyecek insanlardan. Tamamen uyumlu olmanızın ne kadar önemli olduğunu anladım. Çoğu zaman insanların uyumlu olmadığını düşünüyorum. Uyum sağlayamadıklarında işleri alırlar ve kapıdan doğru bir şekilde çıkamazsınız çünkü her iki taraf da birlikte çalışacakları zaman ihtiyaç duydukları tüm cevapları alamazlar. Washington’daki bu yere uyum sağlamam konusunda Scott ve Jen ile konuşmak gerçekten önemliydi. Muhtemelen en büyük engel buydu.

Washington futbol antrenörü Chris Petersen (ortada), Seattle’daki bir basın toplantısında konuşmasının ardından savunma koordinatörü Jimmy Lake (solda), atletik direktör Jennifer Cohen’i beşlik çakarak alkışlıyor.

(Elaine Thompson / Associated Press)

Uzun bir süre Boise’daydım, 14 yıl asistan ve başantrenör olarak görev yaptım. Her yerin sahip olabileceği bir raf ömrü olduğunu düşünüyorum. Bazen büyümeye devam etmek için başka bir mücadeleye ihtiyacınız olduğunu hissediyorsunuz ama ben ayrılmıyordum çünkü tamamen uyumlu olduğumuzu hissetmediğim sürece Boise’da ne kadar iyi bir iş yaptığımı biliyordum. Ve bunu Washington Üniversitesi’nde Jen ve Scott’la konuşurken %100 hissettim.

: Lider futbol yöneticisi olarak güçlü yönleri nelerdi?

CP: Orada işlerin nasıl yürüdüğüne, kimin etkili olduğuna, kimin önemli olacağına dair o kadar çok kurumsal bilgiye sahipti ki bu büyük bir şeydi. Ve olaylara bakış açısı o kadar isabetliydi ki çoğu zaman bunu düşünmemiştim.

Aklıma çok hızlı bir şekilde sıçrayan diğer şey [laughs]Onun süper güçlerinden biri insanları okumak, kişilikleri anlamaktır. Bana bu kişiyle gerçekten bağ kuracağınızı söyleyebilir veya bu kişinin çok iyi uyum sağlayacağınız biri olacağını düşünmüyorum. Bu konuda çok iyiydi. AD olduğu zaman bile, eğer binamızda birini işe alıyorsam, pozisyonun ne olduğu umurumda değildi, her zaman Jen’in bu kişiyle konuşmak için 15 dakikası olup olmadığını görmeye çalıştım. Bu kişiyle ilgili hiçbir geçmişi yoktu ama her zaman onun ne düşündüğünü öğrenmek istedim. İnsanların neyle ilgili olduğu konusunda gerçekten iyiydi.

: Bir Husky hayranı olarak büyüdü ve belli ki programı çok sevdi. Bu oyunun her gün oynandığını nasıl gördünüz?

CP: Çok fazla kurumsal bilgisi vardı ve uzun süredir oradaydı ve kendini geliştirdi. Bilmiyorum, sadece onun zihniyetini beğendim. O sadece “kollarınızı sıvayın ve işe gidelim, sıkı çalışalım ve zorlu sorunları çözelim” gibi bir düşünceye sahipti. Ben Jen’in kendisinin son derece farkında olduğunu düşünüyorum, odayı okumakta gerçekten çok iyi ve muazzam bir cesareti var. Doğru olanı yapacak.

USC'nin yeni atletik direktörü Jennifer Cohen ve USC başkanı Carol Folt.

USC’nin yeni atletik direktörü Jennifer Cohen (solda) ve USC başkanı Carol Folt, bir basın toplantısı sırasında zafer işaretleri gösteriyor.

(Ringo Chiu / Haberler İçin)

: Ne demek istiyorsun?

CP: Bu işler siyasi işlerdir. Futbol başantrenörü olmak ne yazık ki politik bir iştir. Eskiden öyle olacağını düşünerek kaydolmamıştık ama tüm paydaşların katıldığı pek çok politika var ve kesinlikle AD pozisyonunda da öyle. Onu defalarca gördüm, doğru olanı yapacak, muhakemesine ve vicdanına güvenecek. Sırf birçok insanı mutlu etmek için doğru şeyi yapmamak çoğu zaman daha kolaydır ancak bu, kuruluşunuzu ileriye taşımaz.

Burada kaldığı yedi yıldan beri AD olmaya tamamen hazırdı. Bana göre bu tamamen açıktı. Ne yapacağını ve manzarayı bilmekte ve bu alanda uzman olmakta gerçekten çok iyiydi. Şimdi, o sandalyeye oturduğunuzda durum farklıdır, dolayısıyla bir öğrenme eğrisi vardır. Ama onun büyümesini izlemek ve üniversite atletizminin ve kesinlikle futbolun son üç ila dört yılda 180 derece dönüşler yapmasını izlemek, onun uyum sağlamasını, uyum sağlamasını, öğrenmesini, şu anda hepimizin bu ortamda yaptığı gibi mücadele etmesini izlemek… o Tamam, bu en iyi hareket tarzıdır diye gerçekten iyi bir anlayışa sahip.

Çünkü üniversite atletizminde, futbolda ve tüm yeniden düzenlemeleri gördüğümüzde gerçekten çok fazla iyi cevap yok, bu sadece NCAA’nın en tepesinde uzun yıllar süren liderlik eksikliği, çok fazla paranın söz konusu olması ve bu sadece hayatta kalmaya çalışıyorsunuz, herkes kendi başına ve programımız için en iyisi ne ise o olur. Bu, çoğunluğun iyiliğiyle ilgili değil. Sanırım pek çok insanın hayal kırıklığı yaşadığı yer burası ama o tüm tabloyu görüyor, gerçekten de görüyor. Parçaların nereye taşınması gerektiğini biliyor.

: USC’ye gitmeye karar vermesine şaşırdın mı?

CP: Dediğim gibi bu tarz şeyleri çok yaşadım. Her durumun bir raf ömrü olabilir. Herkesi farklı etkiliyor. Dolayısıyla bunun Washington için olumsuz bir durum olduğunu düşünmüyorum. Burada gerçekten zor bir durumda ne kadar harika bir iş çıkardığını, bu atletik programı nasıl ileriye taşıdığını ve içinde oluşturduğu kültürü, koçların ve herkesin nasıl bir arada olduğunu, desteklendiğini ve önemsendiğini hissettiğini, tüm bunları düşünüyorum. O yoluna devam edecek ve Washington’daki herkesin görevi, Jen’in herkesi bulduğu yere inşa edilecek bir sonraki gerçekten iyi parçayı bulmak.

USC’nin ona sahip olduğu için çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Ve şunu söyledim, kampüste çok fazla siyaset var ve çok sayıda oyuncu bu işin içinde, ama eğer insanlar yoldan çekilirse ve onun aşağıdaki departmanda işini yapmasına izin verirse, USC’yi daha iyi hale getirecek, orada bu konuda soru yok.