Bronny James 911 çağrısı: ‘Hemen bir ambulans çağırın’

plantifulsoul

New member
Bronny James’in USC’de bir basketbol antrenmanı sırasında kalp krizi geçirmesinden birkaç dakika sonra, perişan haldeki bir adam 911 operatörüne bilgi verir: “Hemen bir ambulansa ihtiyacımız var… Dinle, dinle, dinle beni dinle, tamam mı? Hemen bir ambulans çağırın.”

911 operatörü, adresi kontrol etmeden önce adama “tamam efendim, yardım göndereceğim” güvencesini veriyor.

Ses kaydı, Los Angeles İtfaiye Departmanına yapılan büyük ölçüde düzeltilmiş bir 911 aramasının bir parçasıdır. California’nın kamu kayıtları yasası uyarınca yayınlanan kayıt, USC’nin Galen Merkezi’nden yapılan sabah 9:26 araması sırasında 18 yaşındaki James’in kimliğini veya tıbbi durumunu açıklamıyor.

Bronny James kalp krizi geçirdikten birkaç dakika sonra endişeli bir adamın 911 operatörüyle konuştuğu duyuldu.

Erkek operatör arayana “Kapatmayın efendim, kapatmayın efendim” diye sorar. Daha sonra arayanı “yanına geç; kaç yaşında? Telefonla yanına git, tamam mı?

Operatör arayana “Onunla birlikte olay yerinde bir doktor veya kayıtlı bir hemşire olup olmadığını öğrenmem gerekiyor” diyor. Adam doktor yok diye cevap verir.

“Yardım yolda; yanına gelin, lütfen,” diyor operatör tekrar arayana. Operatör “yardım yolda, bir değişiklik olursa tekrar arayın” diyerek aramayı sonlandırır.

Tıbbi olayı tartışma yetkisi olmayan kaynaklar, arama sırasında James’in bilincinin yerinde olmadığını söyledi.

Kısa bir süre sonra, Lakers yıldızı LeBron James’in oğlu Bronny James, kalp durması nedeniyle başarılı bir şekilde tedavi edildiği ve taburcu edildiği Cedars-Sinai Tıp Merkezi’ne kaldırıldı.

“USC atletizm sağlık ekibinin hızlı ve etkili müdahalesi sayesinde, Bronny James ani bir kalp durması için başarılı bir şekilde tedavi edildi. James’i tedavi eden kardiyolog Dr. Merije Chukumerije, yaptığı açıklamada, Cedars-Sinai Tıp Merkezi’ne tamamen bilinçli, nörolojik olarak sağlam ve stabil bir şekilde geldi. “Bay. James’e yüksek eğitimli personel tarafından derhal bakıldı ve dinlenmekte olduğu evine taburcu edildi. Çalışması devam edecek olsa da, devam eden ilerlemesinden umutluyuz ve tepkisi, dayanıklılığı ve ailesi ile toplum desteği bizi cesaretlendiriyor.”

LeBron James, oğlunun USC basketbol antrenmanı sırasında yere yığılıp bilincini kaybetmesinden bu yana yaptığı ilk basın açıklamasında acil durum personeline minnettarlığını iletti.

“Aileme sevgi ve dualarını gönderen sayısız kişiye teşekkür etmek istiyorum. Seni hissediyoruz ve çok minnettarım. Herkes harika gidiyor, ”dedi James Perşembe günü tweet attı. “Ailemiz bir arada, güvenli ve sağlıklı ve sevginizi hissediyoruz. Hazır olduğumuzda söyleyecek daha çok şeyimiz olacak ama desteğinizin hepimiz için ne kadar önemli olduğunu herkese söylemek istedim!”

Aileme sevgi ve dualarını gönderen sayısız kişiye teşekkür etmek istiyorum. Seni hissediyoruz ve çok minnettarım. Herkes harika gidiyor. Ailemiz bir arada, güvenli ve sağlıklı ve sevginizi hissediyoruz. Hazır olduğumuzda söyleyecek daha çok şeyimiz olacak ama herkese ne kadar düşündüğünüzü söylemek istedim…

— LeBron James (@KingJames) 27 Temmuz 2023
James, geçen yıldan fazla kalp krizi geçiren ikinci yüksek profilli USC basketbol oyuncusu. Vince Iwuchukwu, kalp durmasından altı ay sonra mahkemeye dönebildi. USC’nin kardiyak olayı ele alma deneyimi, personeli James’i tedavi etmeye hazırladı.

James, Mayıs ayında USC’ye katıldı ve birinci sezonuna bu yılın sonlarında Truva atlarıyla başlayacaktı. James çöktüğünde takım denizaşırı bir sezon dışı turnuvaya hazırlanıyordu.

Times staff yazarı Ryan Kartje bu rapora katkıda bulunmuştur.